Цена нафте био могла да ДОСТИГНЕ 100 ДОЛАРА по барелу до краја године
РИЈАД/ МОСКВА/ ПЕКИНГ: Велика глобална потражња за нафтом, посебно из Кине, заједно са извештајима о смањењу залиха сирове нафте широм света, сугерише да би цене нафте могле да достигну 100 долара по барелу пре краја године.
У најновијој анализи угледног портала oilprice.com наводи се да земље Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) у овом тренутку производе мање нафте због саудијског добровољног смањења производње и обуставе утовара сирове нафте на нигеријском терминалу Форкадос због ризика од цурења.
Бројке варирају у зависности од извора, али истраживање Ројтерса показало је да је ОПЕК у јулу смањио своју производњу нафте за 840.000 барела дневно (бпд) у односу на јун. Резултати су већ видљиви, пошто цене нафте расту, наводи аналитичарка Ирина Слав.
Нафта Брент се раније ове недеље продавала за 85 долара по барелу, док је америчка нафта ВТИ порасла близу 82 долара по барелу. Главно питање је колико ће поскупети нафта пре него што ОПЕК одлучи да укине резове и обнови производњу нафте у пуном капацитету, а неизвесно је да ли ће моћи да подстакне производњу довољно брзо ако то буде потребно.
Аналитичари су раније рекли да је Саудијској Арабији потребно да цена нафте буде 90 долара по барелу да би наставила са својим амбициозним плановима јавне потрошње који чине програм диверзификације "Визија 2030".
Најновији извештаји показују да су залихе нафте у неким деловима света у паду, а то је нови, важан фактор који би могао да утиче на поскупљење нафте. Раније глобални нивои залиха нафте и горива нису имали много утицаја на међународне цене нафте, али се то сада променило због западних санкција Русији, рекли су аналитичари банке Џеј Пи Морган ове недеље.
У овом тренутку се више него раније тргује нафтом у валутама коју су алтернативе америчком долару , а ниво стварне физичке понуде робе којом се тргује постаје фактор који значајно утиче на њихове цене, наводи се у анализи.
Не зна се колико дуго ће се Саудијска Арабија придржавати властитих ограничења на производњу нафте. Цене овог енергента су сада у порасту, а Ријад нема разлог да повећа производњу. Ако се све кључне пројекције потражње остваре, то значи да би нафта могла поново да достигне цену од 100 долара по барелу пре краја године, закључује се у анализи.