Било би више фабрика да има квалификованих радника
– Немачка предузећа у Србији све више су суочена с недостатком квалификоване радне снаге – рекао је директор немачког Комитета за источноевропске економске односе Михаел Хармс, који истиче одличан развој економских односа Немачке и Србије и наглашава да Србија постаје све занимљивија за инвестиције.
Немачко-српска привредна комора (АХК Србија), у оквиру посете привредне делегације коју предводи директор Хармс, организовала је у Београду дискусију о новим изазовима у даљем привредном развоју Србије.
Хармс је у изјави новинарима најавио да ће делегација, у разговорима с представницима српске политике, указати на потребу боље квалификације стручне радне снаге у Србији.
– Из разговора с немачим компанијама које послују у Србији чули смо да се примећује све мањи број квалификоване радне снаге – казао је он.
Он је пренео да предводи делегацију у којој је двадесетак чланова, а међу којима нису само представници великих компанија већ, што је важније, и средњих предузећа.
– Настојимо да привучемо средња предузећа да инвестирају у Србију – поручио је Хармс.
Он је рекао да су економски односи Немачке и Србије одлични и да се развијају добро, указујући на то да је прошле године забележен раст од 12 одсто у трговинској размени.
– Србија постаје све занимљивија као дестинација за инвестиције немачких предузећа. У делегацији имамо високе представнике предузећа која су већ активна у Србији, као и оних који би хтели да се упознају са српским тржиштем – навео је Хармс.
Председник Немачко-српске привредне коморе Роналд Зелигер изразо је задовољство што се ради већ о трећој посети привредне делегације из Немачке Србији, додајући да је до сада обављено више од 140 билатералних разговора међу компанијама, и да Немачка привреда одлично познаје Србију, као и да је заинтересована за Србију.
Казао је да је Немачко-српска привредна комора, у сарадњи с Министарством привреде Немачке и амбасадом, посредник у креирању радних места у Србији.
– Стало нам је да се отворе квалитетна радна места, а не било каква, јер је то гарант останка и ангажовања немачке привреде у Србији – подвукао је Зелигер.
Амбасадор Немачке у Србији Аксел Дитман рекао је да је посета привредне делегације даљи доказ чињенице колико су тесни односи Србије и Немачке.
Подсетио је на то да у Србији послује више од 400 предузећа, која су створила више од 45.000 радних места, инвестирала више од две милијарде евра, а тренд је даље позитиван.
– Немачка привреда, Немачко-српска приврдна комора тесан су партнер Србији на путу у ЕУ и у спровођењу потребних реформи – објаснио је Дитман. – Посебно у области економских реформи је много урађено, али их треба наставити. Оно што ће бити важно за пут у ЕУ, али и за привлачење средњих предузећа за инвестиције, јесу даље реформе у области владавине права, независности и ефикасности правосуђа, у борби против корупције.
Рекао је да Немачка сарађује тесно са својим партнерима да би Србија даље напредовала ка ЕУ, али и у довођењу привредника у Србију.
Он је истакао да је Србија интересантно поднебље за немачке компаније које у Србији доприносе БДП-у с осам до десет одсто.
Као пример успешне немачке компаније у Србији навео је „Хемофарм”, који води, рекавши да ће ових дана прославити 58 година постојања, а да је у ту компанију у последњих 12 година уложено 300 милиона евра.
Регионални директор немачке фармацеутске куће „Феникс фарма” Рајко Мандић објаснио је да је та компанија већ десет година у Србији, да запошљава 2.000 људи, од којих је већина високо образована, те да је уложено више од 80 милиона евра.
– Планирмао да останемо у Србији и ширимо се и даље – најавио је он.
Д. Урошевић