Bilo bi više fabrika da ima kvalifikovanih radnika
– Nemačka preduzeća u Srbiji sve više su suočena s nedostatkom kvalifikovane radne snage – rekao je direktor nemačkog Komiteta za istočnoevropske ekonomske odnose Mihael Harms, koji ističe odličan razvoj ekonomskih odnosa Nemačke i Srbije i naglašava da Srbija postaje sve zanimljivija za investicije.
Nemačko-srpska privredna komora (AHK Srbija), u okviru posete privredne delegacije koju predvodi direktor Harms, organizovala je u Beogradu diskusiju o novim izazovima u daljem privrednom razvoju Srbije.
Harms je u izjavi novinarima najavio da će delegacija, u razgovorima s predstavnicima srpske politike, ukazati na potrebu bolje kvalifikacije stručne radne snage u Srbiji.
– Iz razgovora s nemačim kompanijama koje posluju u Srbiji čuli smo da se primećuje sve manji broj kvalifikovane radne snage – kazao je on.
On je preneo da predvodi delegaciju u kojoj je dvadesetak članova, a među kojima nisu samo predstavnici velikih kompanija već, što je važnije, i srednjih preduzeća.
– Nastojimo da privučemo srednja preduzeća da investiraju u Srbiju – poručio je Harms.
On je rekao da su ekonomski odnosi Nemačke i Srbije odlični i da se razvijaju dobro, ukazujući na to da je prošle godine zabeležen rast od 12 odsto u trgovinskoj razmeni.
– Srbija postaje sve zanimljivija kao destinacija za investicije nemačkih preduzeća. U delegaciji imamo visoke predstavnike preduzeća koja su već aktivna u Srbiji, kao i onih koji bi hteli da se upoznaju sa srpskim tržištem – naveo je Harms.
Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Ronald Zeliger izrazo je zadovoljstvo što se radi već o trećoj poseti privredne delegacije iz Nemačke Srbiji, dodajući da je do sada obavljeno više od 140 bilateralnih razgovora među kompanijama, i da Nemačka privreda odlično poznaje Srbiju, kao i da je zainteresovana za Srbiju.
Kazao je da je Nemačko-srpska privredna komora, u saradnji s Ministarstvom privrede Nemačke i ambasadom, posrednik u kreiranju radnih mesta u Srbiji.
– Stalo nam je da se otvore kvalitetna radna mesta, a ne bilo kakva, jer je to garant ostanka i angažovanja nemačke privrede u Srbiji – podvukao je Zeliger.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman rekao je da je poseta privredne delegacije dalji dokaz činjenice koliko su tesni odnosi Srbije i Nemačke.
Podsetio je na to da u Srbiji posluje više od 400 preduzeća, koja su stvorila više od 45.000 radnih mesta, investirala više od dve milijarde evra, a trend je dalje pozitivan.
– Nemačka privreda, Nemačko-srpska privrdna komora tesan su partner Srbiji na putu u EU i u sprovođenju potrebnih reformi – objasnio je Ditman. – Posebno u oblasti ekonomskih reformi je mnogo urađeno, ali ih treba nastaviti. Ono što će biti važno za put u EU, ali i za privlačenje srednjih preduzeća za investicije, jesu dalje reforme u oblasti vladavine prava, nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, u borbi protiv korupcije.
Rekao je da Nemačka sarađuje tesno sa svojim partnerima da bi Srbija dalje napredovala ka EU, ali i u dovođenju privrednika u Srbiju.
On je istakao da je Srbija interesantno podneblje za nemačke kompanije koje u Srbiji doprinose BDP-u s osam do deset odsto.
Kao primer uspešne nemačke kompanije u Srbiji naveo je „Hemofarm”, koji vodi, rekavši da će ovih dana proslaviti 58 godina postojanja, a da je u tu kompaniju u poslednjih 12 godina uloženo 300 miliona evra.
Regionalni direktor nemačke farmaceutske kuće „Feniks farma” Rajko Mandić objasnio je da je ta kompanija već deset godina u Srbiji, da zapošljava 2.000 ljudi, od kojih je većina visoko obrazovana, te da je uloženo više od 80 miliona evra.
– Planirmao da ostanemo u Srbiji i širimo se i dalje – najavio je on.
D. Urošević