Бесплатан тест вам открива да ли је рад у ИТ индустрији прави избор за вас
И у 2023. години рад у ИТ индустрији је веома перспективан и одлично плаћен.
Иако је у првој половини ове године дошло до извесне стабилизације и корекције тржишта, ИТ сектор наставља да напредује. Број запослених се током ове године увећао, па тренутно у овој индустрији ради преко 105.000 људи, што је чак 17.000 више него почетком prеthodnе године. Просечна плата је негде око 206.000 динара, а очекује се да се ове године обори рекорд када је реч о извозу ИТ услуга. Другим речима, каријера у ИТ-ју је за многе врло привлачна.
Зато није изненађење што велики број људи жели да пронађе своје место у ИТ индустрији. Међутим, оно што многе од њих спречава да своје жеље претворе у реалност јесте једноставно питање: Да ли имам талента и афинитета за ИТ каријеру?
Време је да решите и ову дилему: урадите бесплатни 7-минутни тест и сазнајте да ли имате шансу у овој привлачној области.
ИТ експерти вам помажу да сазнате колике су ваше шансе за успех у ИТ-ју
Стручњаци са ITAcademy креирали су тест који ће вам помоћи да отклоните све дилеме и за само 7 минута проверите да ли је ИТ каријера добар или лош избор за вас. Све што је потребно јесте да урадите овај бесплатни тест и након пажљиве анализе, за највише 24 сата, на имејл-адресу стићи ће вам детаљна стручна процена, која ће вам помоћи да предузмете прави корак за свој професионални развој.
Уколико се покаже да имате перспективу у области информационих технологија, овај тест професионалне оријентације усмериће вас и ка одређеном сектору ИТ-ја који највише одговара вашим очекивањима и потребама. Слични тестови за усмеравање ка одговарајућој каријери веома су популарни широм света, пре свега јер доносе одличне резултате свима који су решили да на овај начин донесу одлуку о свом занимању.
ИТ сектор доноси финансијску стабилност и бројне прилике за развој
Један од најчешћих разлога због којих се све више људи данас окреће ИТ-ју јесте чињеница да је то сектор који се показао имуним на бројне глобалне изазове и који је показао највећу стабилност када је реч о зарадама. А услед неумитног и убрзаног развоја дигитализације, као и развоја АИ технологија, број нових послова и отворених радних места наставиће да расте.
Посебно је висока потражња за нашим стручњацима, што потврђује и чињеница да је наша земља забележила раст извоза ИКТ услуга који је 2022. године износио преко 2,5 милијарде евра. Само у првом кварталу ове године извоз ИКТ услуга достигао је невероватних 786 милиона евра, односно порастао је за 44% у односу на исти квартал прошле године, те се у 2023. очекује рекордан годишњи извоз информационо-технолошких услуга од 4 милијарде евра.
Ово потврђује и Милан Шолаја, који предводи Војводина ИКТ кластер и истиче да подаци показују да нема говора о кризи у домаћем ИТ сектору:
- Чињеница је да је мањи број ИТ компанија у Србији погођен корекцијом и успоравањем тржишта који су се десили након рапидног раста условљеног пандемијом. Те компаније су или превише агресивно запошљавале током таласа раста из prеthodnog периода или су имале клијенте који су били погођени рецесијом.
Међутим, укупно гледано – у српском ИТ-ју не постоји криза. Доказ за то је раст броја новозапослених од почетка године, као и пораст извоза ИТ услуга. Дакле, није реч о кризи, већ о корекцији тржишта. То су процеси на које су се, на пример, компаније у САД одавно навикле, а ово је први пут да су мало више утицали и на нас.
Што се ИТ стручњака тиче, најбезбеднији ће бити они који имају добре перформансе, који стално раде на себи и усавршавају се. Такви стручњаци су увек тражени, наводи Шолаја.
Иако ова област нуди и бројне друге погодности, међу којима су рад од куће, прилика да промените посао кад год вам падне на памет или флексибилно радно време, плата је ипак оно што ИТ чини толико популарним сектором. Овај податак не чуди ако се узме у обзир да запослени у ИТ индустрији у Србији на месечном нивоу просечно зарађују око 206.000 динара (1.755 евра), док је једна српска ИТ компанија у Србији открила да је своје програмере плаћала невероватних 17.000 евра месечно. Очекује се да ће плате у овом сектору наставити да расту, а посебно ће профитирати стручњаци који се окрећу новим АИ технологијама.
Примамљива област у којој је лако направити први корак
Истраживања показују да многи послодавци код нас и у свету, уместо факултетске дипломе, од ИТ стручњака траже, пре свега, развијену способност решавања проблема и логичко размишљање. Послодавци такође вреднују ИТ школе у којима се на брз и ефикасан начин стичу вештине за рад. Многи ИТ стручњаци у свету завршили су сличне школе које гарантују одличне резултате.
На цени су и школе у којима можете полагати за међународне сертификате које издају велике фирме као што су Microsoft, Орацле, Аутодеск и Адобе и који свуда у свету представљају гаранцију ваше стручности и вашег знања.
Вук Нинић са ITAcademy, најтраженије ИТ школе у овом делу света, истиче да њихови полазници немају проблема са запослењем након завршетка школовања које траје свега 12 месеци. То је и разлог што је интересовање за ову установу изузетно велико.
- ITAcademy нуди својим полазницима могућност да се школују у учионици или од куће. Без обзира на то за који вид школовања се одлуче, сви они знања и искуство стичу кроз директно учешће на великом броју реалних пројеката. Због тога многи од њих већ током школовања имају квалитетан ЦВ, са којим немају проблема да дођу до запослења.
Добра вест за све оне који се одлуче за каријеру у ИТ сектору је да су знања и вештине брзо доступни, а уз квалитетне предаваче и практичан рад, већ за 12 месеци можете постати спремни за посао у овој профитабилној индустрији.
Од сазнања да ли је ИТ прави пут за вас дели вас само 7 минута. Урадите бесплатан тест и сазнајте одмах.
(Огласни текст)