Драшковић би да преузме „Агрокоров” бизнис у Србији
Председник Пословног система „Свислион–Таково” Родољуб Драшковић јавно је понудио власнику хрватског „Агрокора” Ивици Тодорићу и Влади Србије да преузме управљање „Агрокоровим” фирмама у Србији, а да на крају санације, која не би трајала дуже од пет година, добије 35 одсто удела у власништву тих предузећа.
Ваља подсетити на то да „Агрокор” у Србији поседује трговински ланац „Меркатор С” и производне компаније „Фриком”, „Дијамант”, „Мивела” и „Кикиндски млин”.Такву понуду бизнисмен Родољуб Драшковић изнео је јавно, али, како је изјавио за „Дневник”, о њој није разговарао нити с Тодорићем нити с Владом Србије.
"До сада нисам водио разговоре ни с Ивицом Тодорићем ни с Владом Србије, нити ми је познато да ли су дефинисали модел решавања, реструктурирања и финансијске консолидације пословног система „Агрокор” у Србији. Економске чињенице говоре да би се у случају пропадања пословног система „Агрокор” у Србији причинила огромна штета привреди Србије. Додаје да деценијско искуство његове компаније и тима који заједно с њим управља и води пословни систем „Свислион–Таково” има гаранције за упешну реализацију тог пројекта", објашњава за наш лист Драшковић.
Бизнисмен Родобуљ Драшковић тврди да пословни систем „Свислион–Таково” има изграђен највиши ниво пословног партнерства с привредом и банкама које послују у Србији." Наша понуда је отворена, уз јасне услове да преузмемо на управљање и руковођење без ограничења, а у складу са законским прописима и да пословном систему „Свислион–Таково” на крају мандата припадне 35 одсто удела у капиталу пословног система „Агокор Србија”", закључује Драшковић.
На питање како би решио проблем у „Агрокору”, Драшковић одговара да би први пројектни задатак био реорганизација пословања пословног система „Агрокор” у Србији, која би обезбедила високу стопу пословне добити у предузећима, чиме би се створили услови за измирење дуговања, како банкама , тако и добављачима.
"Пројекат реструктурирања подразумева рационализацију трошкова пословања на свим нивоима. Финансијском консолидацијом обртног капитала у индустрији и рационализацијом трошкова пословања обезбедили би се услови за њихово успешно пословање. Финансијском консолидацијом обртног капитала у трговини и рационализацијом трговачке мреже створили би се услови за уредно измирење обавеза према добављачима. Формирали би се саветодавни одбори поверилаца и у сарадњи с њима решили бисмо питање терета дуговања", истиче Драшковић.
Он наглашава да његов пословни систем „Свислион–Таково” располаже високопрофесионалним, стручним и најспособнијим тимовима у Србији из области прехрамбене технологије и трговине, а да у пословном систему „Агрокор” ради значајан број стручњака, како у индустрији, тако и у трговини, који су оспособљени у пословном систему његове компаније и на које рачуна уколико дође до договора с хрватском компанијом.
Љ. Малешевић