Цене житу падају, соја се увози
На организованом робноберзанском тржишту настављају се негативни ценовни трендови другу недељу за редом.
На Новосадској Продуктној берзи пад цена је праћен значајним смањењем количина прометоване робе. Светске цене су и овог пута значајно утицале на домаће тржиште које је резултирало немогућношћу извоза домаће робе.
Неконкурентне домаће цене резултирале су и увозом соје зрна из околних земаља. Укупан промет за ову недељу је износио 550 тона робе, чија је финансијска вредност износила 10.414.500,00 динара. У односу на prеthodnu седмицу количински обим промета је мањи за 59,26 одсто , док је финансијска вредност прометоване робе нижа за 61,50 посто..
Цена кукуруза другу недељу за редом наставља да пада. Ниже цене на светским тржиштима и неповољни курсеви резултирали су неконкурентношћу наше робе на страним тржиштима, што је проузроковало пад тражње за домаћом робом, а самим тим и пад цена. Пондерисана цена жутог зрна износила је 17,37 динара по килограму без ПДВ-а (19,10 динара килограм са ПДВ-ом), што представља ценовни пад од 0,19% у односу на prеthodnu недељу.
Пшеница ове недеље бележи одсуство трговања са робноберзанског тржишта. Понуде пшенице које су се нашле на тржишту нису проналазиле своје купце по прошлонедељним ценама.
Као и пшеница, соја зрно ове недеље бележи одсуство трговања на Новосадској продуктној берзи. Понуде соје зрна по ценама од 50,00 динара килограм без ПДВ-а нису проналазиле своје купце. Високе цене соје резултирале су увозом соје зрна из околних земаља што ће оборити цену на домаћем тржишту.
Е.Дн.