Cene žitu padaju, soja se uvozi
Na organizovanom robnoberzanskom tržištu nastavljaju se negativni cenovni trendovi drugu nedelju za redom.
Na Novosadskoj Produktnoj berzi pad cena je praćen značajnim smanjenjem količina prometovane robe. Svetske cene su i ovog puta značajno uticale na domaće tržište koje je rezultiralo nemogućnošću izvoza domaće robe.
Nekonkurentne domaće cene rezultirale su i uvozom soje zrna iz okolnih zemalja. Ukupan promet za ovu nedelju je iznosio 550 tona robe, čija je finansijska vrednost iznosila 10.414.500,00 dinara. U odnosu na prethodnu sedmicu količinski obim prometa je manji za 59,26 odsto , dok je finansijska vrednost prometovane robe niža za 61,50 posto..
Cena kukuruza drugu nedelju za redom nastavlja da pada. Niže cene na svetskim tržištima i nepovoljni kursevi rezultirali su nekonkurentnošću naše robe na stranim tržištima, što je prouzrokovalo pad tražnje za domaćom robom, a samim tim i pad cena. Ponderisana cena žutog zrna iznosila je 17,37 dinara po kilogramu bez PDV-a (19,10 dinara kilogram sa PDV-om), što predstavlja cenovni pad od 0,19% u odnosu na prethodnu nedelju.
Pšenica ove nedelje beleži odsustvo trgovanja sa robnoberzanskog tržišta. Ponude pšenice koje su se našle na tržištu nisu pronalazile svoje kupce po prošlonedeljnim cenama.
Kao i pšenica, soja zrno ove nedelje beleži odsustvo trgovanja na Novosadskoj produktnoj berzi. Ponude soje zrna po cenama od 50,00 dinara kilogram bez PDV-a nisu pronalazile svoje kupce. Visoke cene soje rezultirale su uvozom soje zrna iz okolnih zemalja što će oboriti cenu na domaćem tržištu.
E.Dn.