ЖЕГА УЗИМА ДАНАК НА СРПСКИМ ЊИВАМА Кукуруз се сав осушио, наводњавање једино решење али воде нема, штеточине се множе (ФОТО)
ЧАЧАК: Суве су славине у многим крајевима Србије, али највише су погођени ратарски усеви, пре свега кукуруз и кромпир
" Имам неколико парцела на негде око два хектара, негде је кукуруз знатно бољи, међутим има о лошијих парцела где је тренутно кукуруз у фази када се улебио, што значи да је суша то изазвала раније”, казао је за РИНУ Горан Бојовић пољопривредник из села Брезовице.
Из Пољопривредне саветодавне стручне службе поручују да се ускед оваквих временских услова, мора посветити додатна пажња у свим засадима.
- Важно је нагласити да у оним пределима где се ради наводњавање мање су штете, док тамо где тога нема има чак И пукотина у земљи где се лишће суши, ту нема спаса. Суша, иначе утиче и на повећану бројност штеточина, пре свега кукурзног пламенца и кукурузне совице. Високе температуре веома погодују намножавању ових штеточина”, појаснила је Љиљана Стојковић Јовановић из PSSS.
Она је нагласила да постоји и начин заштите усева од последица суше И високих температура
- У принципу, треба на време предузети мере, најпре до стеница, најбоље с пролећа када оне тек излазе из склоништа тада одрадити неке мере, јер их је у том период наљакше сузбити. Сада, у овом моменту најугроженије су повртарске културе треба водити рачуна јер оне отварају путеве за продор штетних фитопатогена и разноразних гљива. Тренутно, је предлог струке, ако је ikkao могуће наводњавање, да се парти ситуација, а код кукуруза је битно проценити моменат када је он зрео да се скине са парцела и наравно услови при складиштењу”, рекла је Стојковић Јовановић.
РИНА