light snow
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗБОГ ЗАГАЂЕЊА ВАЗДУХА Пораст броја деце с респираторним тегобама

15.01.2020. 08:59 09:07
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Ваздух у Београду и многим градовима Србије данима је загађен. На то упозоравају домаћи, али и светски сајтови који се баве контролом мерења степена загађености.

Временски услови, али и загађење, утицали су на то да се повећа број пацијената с респираторним тегобама, посебно деце. Пулмолог Дечје клинике у Тиршовој у Београду, Снежана Рсовац, упозорила је на то да суспендоване честице које се налазе у загађеном ваздуху пролазе кроз најмање дисајне путеве и стижу до најудаљенијих делова плућа, преноси агенција Фонет.

Она је за РТС рекла да је загађени ваздух додатно маглом појачао свој ефекат и да се честице ПМ-2,5 и ПМ-10 задржавају у нижим слојевима, додавши да су студије показале да ове честице имају веома негативан ефекат и на развој можданих функција, поготову код мање деце, као и на могућност неплодности и појаву низа хроничних болести.

Број деце која се жале на репираторне проблеме је повећан, а докторка каже да је последњих 10 дана забележен пораст броја пацијената с респираторним синицијалним вирусом, изазваним бронхијалитисом, посебно код новорођенчади и у првој години живота.

- Пошто је ово обољење које иде код овако мале деце са значајним симптомима који отежавају дисање, смањују ниво кисеоника, морали смо и да хоспитализујемо ноеколико малишана - рекла је Снежана Рсовац, указавши на то да је Дечја клиника у Тиршовој установа која се бави најтежим пацијентима и истиче да су на удару домови здравља, где је сигурно још већи пораст деце која долазе с респираторним тегобама.

Наводећи да је сада је сезона вирусних инфекција и да је целокупни респираторни тракт захваћен, Снежана Рсовац је истакла да децу обавезно треба одвести лекару када убрзано дишу, појачано се зноје, губе ваздух и непрестано кашљу. Они који морају да буду обазриви у наредном периоду јесу хронични болесници, особе старије од 65 година, деца до пет година - рекла је Снежана Рсовац и нагласила да децу треба што мање изводити када су магла и смог како се не би непотребно излагали загађењу.

- Смањите активности, када се проветрава просторија немојте у раним јутарњим сатима, тада је највећа концентрација смога и свих честица, и то радите када мало одмакне и када је топлије време - навела је докторка.


Аутомобили главни загађивачи

У Институту за јавно здравље Војводине недавно су за „Дневник” рекли да у свим урбаним срединама, па тако и у Новом Саду, саобраћај представља један од доминантнијих извора загађења ваздуха. Нагласили су и да квалитет ваздуха зависи од врсте, броја и активности извора загађења и климатских елемената, доминантно температуре, релативне влажности ваздуха, ваздушног притиска и струјања ваздуха. Имајући у виду да је prеthodnih дана температура у граду варирала, те да се спуштала магла, може се претпоставити да су и овога пута климатски услови узроковали загађења и промене квалитета ваздуха.

Министар за екологију Горан Триван потврдио је ове наводе, рекавши да је, када говоримо о загађењу ваздуха, реч о аутомобилима, прецизније прастарим возилима какви се возе по целој Србији, па и у Новом Саду.


Због тога што се конкретне мере не предузимају, Заштитник грађана Зоран Пашалић против ресорног министарства покренуо је поступак контроле, наоди Н1. Он је, како је навео, на личну иницијативу покренуо поступак контроле против Министарства заштите животне средине. - То министарство у дужем временском периоду није спровело ни једну конкретну меру, поводом жалби грађана на прекомерну загађеност ваздуха. Позивам Министарство за заштиту животне средине да одговори на питање да ли се грађанима пружа довољно информација о измереним вредностима загађености, њиховом значају, као и о утицају које могу имати на њихово здравље - навео је Пашалић.

Да је ваздух у Београду, Смедереву, Ваљеву, Крагујевцу, Суботици, Ужицу, Косјерићу и Панчеву загађен, упозоравано је још 2018. Заштитник грађана тврди и да је у тим местима тада био оцењен „трећом категоријом“.

Због тога је, каже, од ресорног министарства затражио и одговор на питање зашто од тада ништа није предузето, како би се стање побољшало. До тада, грађани српске престонице кажу да се загађеност све више осећа.

Р. Д.

Пише:
Пошаљите коментар