Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZBOG ZAGAĐENJA VAZDUHA Porast broja dece s respiratornim tegobama

15.01.2020. 08:59 09:07
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Vazduh u Beogradu i mnogim gradovima Srbije danima je zagađen. Na to upozoravaju domaći, ali i svetski sajtovi koji se bave kontrolom merenja stepena zagađenosti.

Vremenski uslovi, ali i zagađenje, uticali su na to da se poveća broj pacijenata s respiratornim tegobama, posebno dece. Pulmolog Dečje klinike u Tiršovoj u Beogradu, Snežana Rsovac, upozorila je na to da suspendovane čestice koje se nalaze u zagađenom vazduhu prolaze kroz najmanje disajne puteve i stižu do najudaljenijih delova pluća, prenosi agencija Fonet.

Ona je za RTS rekla da je zagađeni vazduh dodatno maglom pojačao svoj efekat i da se čestice PM-2,5 i PM-10 zadržavaju u nižim slojevima, dodavši da su studije pokazale da ove čestice imaju veoma negativan efekat i na razvoj moždanih funkcija, pogotovu kod manje dece, kao i na mogućnost neplodnosti i pojavu niza hroničnih bolesti.

Broj dece koja se žale na repiratorne probleme je povećan, a doktorka kaže da je poslednjih 10 dana zabeležen porast broja pacijenata s respiratornim sinicijalnim virusom, izazvanim bronhijalitisom, posebno kod novorođenčadi i u prvoj godini života.

- Pošto je ovo oboljenje koje ide kod ovako male dece sa značajnim simptomima koji otežavaju disanje, smanjuju nivo kiseonika, morali smo i da hospitalizujemo noekoliko mališana - rekla je Snežana Rsovac, ukazavši na to da je Dečja klinika u Tiršovoj ustanova koja se bavi najtežim pacijentima i ističe da su na udaru domovi zdravlja, gde je sigurno još veći porast dece koja dolaze s respiratornim tegobama.

Navodeći da je sada je sezona virusnih infekcija i da je celokupni respiratorni trakt zahvaćen, Snežana Rsovac je istakla da decu obavezno treba odvesti lekaru kada ubrzano dišu, pojačano se znoje, gube vazduh i neprestano kašlju. Oni koji moraju da budu obazrivi u narednom periodu jesu hronični bolesnici, osobe starije od 65 godina, deca do pet godina - rekla je Snežana Rsovac i naglasila da decu treba što manje izvoditi kada su magla i smog kako se ne bi nepotrebno izlagali zagađenju.

- Smanjite aktivnosti, kada se provetrava prostorija nemojte u ranim jutarnjim satima, tada je najveća koncentracija smoga i svih čestica, i to radite kada malo odmakne i kada je toplije vreme - navela je doktorka.


Automobili glavni zagađivači

U Institutu za javno zdravlje Vojvodine nedavno su za „Dnevnik” rekli da u svim urbanim sredinama, pa tako i u Novom Sadu, saobraćaj predstavlja jedan od dominantnijih izvora zagađenja vazduha. Naglasili su i da kvalitet vazduha zavisi od vrste, broja i aktivnosti izvora zagađenja i klimatskih elemenata, dominantno temperature, relativne vlažnosti vazduha, vazdušnog pritiska i strujanja vazduha. Imajući u vidu da je prethodnih dana temperatura u gradu varirala, te da se spuštala magla, može se pretpostaviti da su i ovoga puta klimatski uslovi uzrokovali zagađenja i promene kvaliteta vazduha.

Ministar za ekologiju Goran Trivan potvrdio je ove navode, rekavši da je, kada govorimo o zagađenju vazduha, reč o automobilima, preciznije prastarim vozilima kakvi se voze po celoj Srbiji, pa i u Novom Sadu.


Zbog toga što se konkretne mere ne preduzimaju, Zaštitnik građana Zoran Pašalić protiv resornog ministarstva pokrenuo je postupak kontrole, naodi N1. On je, kako je naveo, na ličnu inicijativu pokrenuo postupak kontrole protiv Ministarstva zaštite životne sredine. - To ministarstvo u dužem vremenskom periodu nije sprovelo ni jednu konkretnu meru, povodom žalbi građana na prekomernu zagađenost vazduha. Pozivam Ministarstvo za zaštitu životne sredine da odgovori na pitanje da li se građanima pruža dovoljno informacija o izmerenim vrednostima zagađenosti, njihovom značaju, kao i o uticaju koje mogu imati na njihovo zdravlje - naveo je Pašalić.

Da je vazduh u Beogradu, Smederevu, Valjevu, Kragujevcu, Subotici, Užicu, Kosjeriću i Pančevu zagađen, upozoravano je još 2018. Zaštitnik građana tvrdi i da je u tim mestima tada bio ocenjen „trećom kategorijom“.

Zbog toga je, kaže, od resornog ministarstva zatražio i odgovor na pitanje zašto od tada ništa nije preduzeto, kako bi se stanje poboljšalo. Do tada, građani srpske prestonice kažu da se zagađenost sve više oseća.

R. D.

Piše:
Pošaljite komentar