ЗАВИСНОСТ ОД ИНТЕРНЕТА савршено упоредива са озбиљном ЗАВИСНОШЋУ ОД НАРКОТИКА И АЛКОХОЛА
БЕОГРАД: Зависност од интернета може да се упореди са зависношћу од наркотика или алкохола јер се активирају исти центри у мозгу, оценила је данас психотерапеут и психолог Ана Влајковић и додала да се та врста зависности не дефинише само проведеним временом на интернету већ бирањем садржаја.
"Није проблем ако човек после напорног дана дође и попије чашу вина, или дете одигра неколико нивоа једне игрице, и онда настави са својим активностима. Проблем је у томе када код одраслих то прерасте у једну флашу, а код деце то прерасте у вишесатно играње и немогућност да се прекине са том активношћу", рекла је Влајковић за К1.
Према њеним речима, тешко је направити праву меру у коришћењу интернета и паметних уређаја, али да оно што родитељи могу да ураде јесте да подесе друштвене мреже да их подсете уколико је проведено више од сат времена у коришћењу, на пример, Тик-Ток апликације и да прате промене у понашању детета уколико му се одузме време на интернету.
"Родитељи ће прво приметити промену у понашању, а неће знати због чега. И онда треба разговарати са дететом, које ће прво негирати, а затим минимизирати то речима 'To сви раде'. Најважније је пратити и разговарати са детом. И кад му дамо тај први телефон, или ако користи наш, треба да пратимо које садржаје прати на том телефону. Границе које се постављају морају бити јасне, али не оне полицијске", изјавила је Влајковић. ИТ стручњак Војислав Родић рекао је да је питање да ли су кладионице довољно удаљене од школе, колико закон приписује и да ли се ико бавио тиме колико ће да буде удаљена кладионица коју носите са собом, у џепу, ранцу са књигама и стално је поред вас (мобилни телефон).
"Битно је питање веза између зависности од коцкања зависности од интренета, како се каже. Мада бих ја увек рекао зависност од коришћења паметних телефона. Рецимо један дека ми се пожалио да се његова унука игра у “Роблоксу”, једном од виртуелних светова, где она има свог аватара и игра се са крпицама, луткицама, ташницама… А онда дође код деке и пита 'А је л’ могу да добијем мало твој телефон да се играм?'. Тај дека је мислио да она тражи зато што је бржи његов телефон, док му није стигао рачун за телефон наредног месеца, за ташницу, ешарпу, ролкицу, све што је било потребно за њеног аватара. Постоји значи ситуација где ће они који играју, уместо да проведу одређен број сати играјући и сакупљајући све што треба, они купе то", рекао је Родић.
Додао је да млади проводе све више времена на паметним уређајима.
"Сетимо се Тик Тока у Америци, 110 милиона корисника, од којих су 80 одсто млађи који дневно проводе шест до осам сати користећи Тик Ток", рекао је Родић.