Задужбинарство за очување школства на Космету
На донаторској вечери коју је, за подршку образовном систему на Косову и Метохији, Министарство просвете републике Србије организовало, ове недеље, у Београду, прикупљено скоро девет милиона динара и најављена донација још два, које ће бити распоређене на целој територији јужне српске покрајине, према анализи коју је Министарство већ урадило у образовним установама.
Министар просвете Младен Шарчевић је подсетио на то да је, на почетку свог мандата, најавио да ће свака реформа обухватити и просторе јужне српске покрајине на којима живе Срби.
„То је пре свега наша морална, законска, чак и међународна обавеза, јер међународном резолуцијом то је нама припало и ту немамо с ким да се ценкамо“, рекао је Шарчевић.“То је и обавеза, као што је и обавеза да свака установа на КиМ мора да буде квалитетна, као и она у централној Србији.“
Министар просвете навео је и да ће у образовним установама на КиМ бити уведени електронски дневници и дигитализован систем, обучени директори и професори а да ће и Приштински универзитет бити подигнут на ноге и оценио да су просветни радници, ђаци и студенти на Косову и Метохији жељни развоја, квалитетне наставе, али да им је потребно много тога, од uybеnika, рачунара, електронских табли, а да у овом тренутку Влада не може довољно да им помогне.
Помоћница министра просвете и организаторка донаторске вечере, Габријела Грујић казала је да, данас више него икада, српски народ у јужној покрајини вапи за образовањем, те да “очајнички, али достојанствено зове све остале Србе и пријатеље Срба да помогну у очувању и унапређењу нашег образовног система”.
„Српски народ на Косову и Метохији подсећа на потребу да ми, као и наши преци, данас будемо задужбинари и заштитници знања, српске културе, интегритета и континуитета нашег народног бића“, казала је Грујић и посебно истакла значај изложбе „Слово ренесансе“ која говори о заштити културног средњевековног наслеђа, која ће после Београда кренути у Грачаницу и Косовску Митровицу.
Владика рашко-призренски Теодосије рекао је да деца на Косову и Метохији данас живе и уче у веома отежаним условима и да је њихово образовање примарни задатак државе и Цркве.
„На Косову и Метохији налазе се и неке од наших највећих задужбина, попут Пећке патријаршије, Грачанице, које су некада биле једини универзитети нашег народа, у којима су се деца учила књизи и васпитавала се“, рекао је владика Теодосије.
Између осталих, у прикупљању средстава учествовали су НИС, компаније у производњи дрвета из ужичког региона, ЈАТ техника и Аеродром, Универеекспорт, Бамби, Горење, Књаз Милош, Уникредит банка, компаније из Севојна, представници текстилне индустрије Кластер, а вредну опрему за Пољопривредну школу у Лешку донирала је компанија Агромеханика из Бољевца, која производи пољопривредне машине. Осим домаћих фирми, прикупљању средстава прикључила се и Конфиндустрија, Удружење италијанских компанија, које броји око 160 компанија.
Донаторске вечери за прикупљање средстава за помоћ образовним институцијама на Косову и Метохији ускоро ће се одржати и у Ужицу и Новом Саду.
Д. Девечерски