Zadužbinarstvo za očuvanje školstva na Kosmetu
Na donatorskoj večeri koju je, za podršku obrazovnom sistemu na Kosovu i Metohiji, Ministarstvo prosvete republike Srbije organizovalo, ove nedelje, u Beogradu, prikupljeno skoro devet miliona dinara i najavljena donacija još dva, koje će biti raspoređene na celoj teritoriji južne srpske pokrajine, prema analizi koju je Ministarstvo već uradilo u obrazovnim ustanovama.
Ministar prosvete Mladen Šarčević je podsetio na to da je, na početku svog mandata, najavio da će svaka reforma obuhvatiti i prostore južne srpske pokrajine na kojima žive Srbi.
„To je pre svega naša moralna, zakonska, čak i međunarodna obaveza, jer međunarodnom rezolucijom to je nama pripalo i tu nemamo s kim da se cenkamo“, rekao je Šarčević.“To je i obaveza, kao što je i obaveza da svaka ustanova na KiM mora da bude kvalitetna, kao i ona u centralnoj Srbiji.“
Ministar prosvete naveo je i da će u obrazovnim ustanovama na KiM biti uvedeni elektronski dnevnici i digitalizovan sistem, obučeni direktori i profesori a da će i Prištinski univerzitet biti podignut na noge i ocenio da su prosvetni radnici, đaci i studenti na Kosovu i Metohiji željni razvoja, kvalitetne nastave, ali da im je potrebno mnogo toga, od uybenika, računara, elektronskih tabli, a da u ovom trenutku Vlada ne može dovoljno da im pomogne.
Pomoćnica ministra prosvete i organizatorka donatorske večere, Gabrijela Grujić kazala je da, danas više nego ikada, srpski narod u južnoj pokrajini vapi za obrazovanjem, te da “očajnički, ali dostojanstveno zove sve ostale Srbe i prijatelje Srba da pomognu u očuvanju i unapređenju našeg obrazovnog sistema”.
„Srpski narod na Kosovu i Metohiji podseća na potrebu da mi, kao i naši preci, danas budemo zadužbinari i zaštitnici znanja, srpske kulture, integriteta i kontinuiteta našeg narodnog bića“, kazala je Grujić i posebno istakla značaj izložbe „Slovo renesanse“ koja govori o zaštiti kulturnog srednjevekovnog nasleđa, koja će posle Beograda krenuti u Gračanicu i Kosovsku Mitrovicu.
Vladika raško-prizrenski Teodosije rekao je da deca na Kosovu i Metohiji danas žive i uče u veoma otežanim uslovima i da je njihovo obrazovanje primarni zadatak države i Crkve.
„Na Kosovu i Metohiji nalaze se i neke od naših najvećih zadužbina, poput Pećke patrijaršije, Gračanice, koje su nekada bile jedini univerziteti našeg naroda, u kojima su se deca učila knjizi i vaspitavala se“, rekao je vladika Teodosije.
Između ostalih, u prikupljanju sredstava učestvovali su NIS, kompanije u proizvodnji drveta iz užičkog regiona, JAT tehnika i Aerodrom, Univereeksport, Bambi, Gorenje, Knjaz Miloš, Unikredit banka, kompanije iz Sevojna, predstavnici tekstilne industrije Klaster, a vrednu opremu za Poljoprivrednu školu u Lešku donirala je kompanija Agromehanika iz Boljevca, koja proizvodi poljoprivredne mašine. Osim domaćih firmi, prikupljanju sredstava priključila se i Konfindustrija, Udruženje italijanskih kompanija, koje broji oko 160 kompanija.
Donatorske večeri za prikupljanje sredstava za pomoć obrazovnim institucijama na Kosovu i Metohiji uskoro će se održati i u Užicu i Novom Sadu.
D. Devečerski