Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За заједничке научноистраживачке пројекте Војводине и Републике Српске 24 милиона динара

11.03.2023. 11:43 11:47
Пише:
Фото: Покрајинска влада

У оквиру сарадње научноистраживачких организација из Војводине и Републике Српске јуче су додељена 24 уговора којим ће бити финансирани пројекти из: медицине, друштвених , техничких и биотехничких, технолошких интердисциплинарних и спортских наука. 

Реч је о конкурсу расписаном почетком ове године, а  уговори су вредни 24 милиона динара и биће утрошени за финансирање заједничких истраживачких пројеката научноистраживачких организација. Теме којима ће се научници бавити су различите, а како је речено јуче током доделе уговора истраживања ће бити у вези са карцином дојке, органским виноградарством, прируством алфатоксина, виталности шума и тако даље. 

Покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић је појаснио том приликом да је за овај конкурс сваке године издвајано више новца, па је 2021. издвојено шест, а ове 24 милиона динара. 

- Новац некада није толико битан колико је важна наша спремност да у науци видимо не само њену интернационалну димензију, и не само кохезиони фактор који обједињава све наше интересе, посебно у Војводини, већ да разумемо и уметничке пројекте, пројекте националних мањина и развојно-истраживачке пројекте. Веома је важно да осим европских споразума, који нас  позивају на регионалну сарадњу, имамо билатералне споразуме попут овог између Војводине и Републике Српске - рекао је Милошевић. Он је нагласио да је значајно и идентитетско питање.

- Као што смо крајем 18. века, формирањем Педагошког факултета, разумели мисију учитеља у српском корпусу, исто тако наша је обавеза да помогнемо наше  сународнике, да јачамо њихове  капацитете, да заправо учинимо одрживим високо образовање на територији Српске -  истакао је Милошевић. Он је додао да је важна спремност да се јачају капацитети науке као оквира из кога извире модерно високо образовање, а самим тим и сви други ресурси једног друштва, његов привредни, политички и демократски потенцијал. Изразио је и уверење да ће општим консензусом посланика и Владе бити успостављен чврст темељ сарадње, где ће једни друге подстицати да буду бољи.


Кулић: Сарадња која нам пуно значи

Ректор Универзитета у Источном Сарајеву проф. др Милан Кулић је казао да они учествују са осам пројеката, и да је поносан на то колико Република Србија и Војводина воде рачуна о Републици Српској.

-  То је изуетно важно за наш факултет у Источном Сарајеву. Ми смо настали у оним ратним годинама и не би могли опстати да нам није било Универзитета из Републике Србије. Ове године Универзитет у Бањалуци учествује са већим бројем пројеката, ми ћемо се потрудити да следеће године будемо у таквој позицији. Много значи за наше наставнике и сараднике истраживаче сарадња са истраживачима из Србије, а учешће у оваквим пројектима, научним скуповима доприноси видљивости наших универзитета на глобалним ранг листама – казао је др Кулић. 


Министар за научно-технолошки развој, високо образовање и информационо друштво у Влади Републике Српске др Жељко Будимир је том приликом рекао да је реч о пројектима који учвршћују везу између универзитета у Републици Српској и у Србији. Пројекти по његовим речима трају неколико година, а да ће у овогодишњих 24 учествовати истраживачи са обе стране Дрине.

-  То нас учвршћује и наш академиски простор добија једну заједничку димензију и можемо га посматрати као целовит. Јако је важно за интелектуалну заједницу та размена идеја, мишљења и завршетак тих пројеката ће засигурно маркирати одређене проблеме који су присутни и у Војводини и Републици Српској – казао је окупљеним новинарима др Будимир. 

Ректор новосадског универзитета др Дејан Мадић појаснио је да су универзитети семе знања и да их грађани који плаћају порез оснивају, а да професори младима треба да удахну знање. Генерације младих, рекао је ректор, треба поново да прихвате терет и да чине ово друштво бољим и успешнијим. 

- Секретеријат за високообразовање и научноуистраживачку делатност врло често расписује конкурсе, али овај је веома важан због братске сарадње са Републиком Српском. Можда ово није уобичајено, али је секретаријат Војводине одвојио новац не правећи разлику између Новосадског универзитета, оног у Источном Сарајеву и у Бањалуци, што мене бескрајно радује. То је и симболично и веома важно и сигурно ће донети добре резултате када се повежу истраживачи са једне и друге стране Дрине. Сматрамо да ће оно најбоље изаћи на површину и да ће наш народ имати јако добре бенефите у свим областима образовања, а и привреде од које и живимо – казао је др Мадић. 

Додели уговора присуствовали су покрајински секретар за регионални развој, међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Александар Софић и члан Одбора за европске интеграције и међурегионалну сарадњу Скупштине АП Војводине Александар Зиројевић.

С. Аничић Илић

Пише:
Пошаљите коментар