За већину грађана још није време за помирење са НАТО
БЕОГРАД: Нешто мање од половине грађана, њих 46 одсто, сматра да ни после 20 година од бомбардовања још није дошло време за помирење са НАТО-ом, показало је истраживање javnogg мњења обављено за Инситут за европске послове.
Само трећина грађана прихватила би извињење због НАТО бомбардовања, док остале две трећине не би, изјавио је вечерас директор Института Наим Бешири у уводу дебате "20 година од НАТО интервенције, да ли је време за помирење".
У дебати су учествовали посланик Драган Шормаз, бивши министар одбране Драган Шутановац, социолог Весна Пешић и председник Демократске странке Србије Милош Јовановић.
Сарадња Србије и западне војне алијансе за грађане Србије заслужује нешто већу оцену од двојке, рекао је Бешири и додао да на оцену није утицала ни чињеница да већина од 52 милиона евра донације Министарству одбране долази од земља чланица НАТО.Истраживање чије је резултате Институт добио данас показује и да 31 одсто грађана подржава сарадњу.
Чланство подржава свега 10 осто грађана, док се 79 одсто противи тој идеји, навео је Бешири и додао да је истраживање показало да 45 одсто грађана сматра да је за тих 78 дана, "који су били скоро најцрњи дани у скорашњој историји", убијено између 2.000 и 5.000 људи.Хјуман рајтс воч документује, како је рекао директор Инситута да је за то време страдало између 488 и 527 цивила, и то у Србији 201 а на КиМ између 278 и 317, а у Црној Гори осморо.
Према подацима Фонда за хуманитарно право, убијена су 754 човека."Убијено је 454 цивила и 300 припадника оружаних сага. Међу цивилима било је 207 људи српске и црногорске националности, 219 Албанаца 14 Рома и 14 припадика осталих националности", пренео је он податке ФХП.
По тим подацима, страдала су 274 припадика војске и МУП-а и 26 из ОВК.На дебати, чији је модератор била новинарка Оља Бећковић, Јовановић је рекао да помирење није могуће јер је НАТО део оних снага које учествују у сецесији Србије.
"Прогутати пилулу помирења, немогуће је", рекао је Јовановић што је изазвало аплаузе присутних, али и коментар бившег председника ДС Шутановца да је сада јасно ко је звао госте на дебату.Јовановић, је између осталог оценио да је рат могао да се избегне и да је у Рамбујеу, који је prеthodio бомбардовању, било неколико неприхватљивих тачака за Србију.
Шутановац је подсетио да се генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг извинио грађанима Србије, што је насмејало публику.Шутановац је подсетио и на тешке тренутке у земљи током бомбардовања, попут обрачунавања са неистомшљеницима и убиства новинара Славка Churuvijе, али и обећања из Русије да ће нам стићи моћно оружје.
Он је рекао и да грађани Србије воле да живе у легендама и не поштују туђе жртве. Социолог и политичар Весна Пешић оценила је да су рекације Србије на обележавање годишњице НАТО агресије, како године пролазе, "све луђе и луђе", да оне иду од некад прихваљиве комеморације до данашње идеје о војној паради у Нишу или недавне оцене министра Александра Вулина да је то био тероризам.
Пешић је подсетила да је Србија чланица Партнерства за мир од 2006. и да се тада помирила са НАТО алијансом, са којом је досегла максимум сарадње, те да је једини могући корак напред на том пољу чланство.
Шормаз који је шеф делегације Скупштине Србије у Парламентарној скупштини НАТО-а, рекао је да би за Србију било најбоље да настоји да поврати односе са САД које је имала пре 100 година и да постане опет "лојалан, кредибилан и предвидив партнер" Вашингтону.