ЗА НЕШТО ВИШЕ ОД 50.000 ДОЛАРА МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ ВИРУС КОЈИ ЋЕ ПОБИТИ ЦЕО СВЕТ: Амерички биолог отркива шта се тренутно дешава!
Управо траје импресивна научна револуција које многи нису свјесни. Биотехнологија која нам даје алате за стицање контроле над биологијом напредује невероватном брзином.
С једне стране, она нам може помоћи да се решимо најсмртоноснијих болести, а истовремено може створити вирусе опасније од нуклеарних бомби, који би могли уништити човечанство.
Биотехнологија је све присутнија у нашим животима. Налазимо је у одећи коју носимо, у храни коју једемо, чак и у кућним љубимцима које волимо. Није никаква новост да људи манипулишу живим бићима. Користимо бактерије за производњу инсулина, повезујемо протетику директно са својим мозгом и производимо индустријске ензиме за производњу папира.
Генетска терапија ствара лекове за некада неизлечиве болести, док паралелно осигуравамо изворе хране стварајући усеве отпорне на климатске промене. Укратко, оно што је некада било веома скупо, постало је јефтино.
Пројект људског (хуманог) генома (Хуман Геноме Пројецт, ХГП) који је започео 1990, био је први велики покушај читања људског ДНК у целости. Након тринаест година и три милијарде долара, посао је био довршен. Тада је декодирање људског генома коштало око сто милиона долара. Данас је оно сто хиљада пута јефтиније те кошта само око хиљаду долара.
Претварање ДНК у компјутерске податке, а затим и њихово анализирање, некада је било веома заморан процес који је трајао око три године. Данас тај процес траје око две седмице и готово је потпуно аутоматизован.
Научна сазнања се гомилају невиђеном брзином, док изуме и производе можемо израђивати све брже и јефтиније. Та брзина значи да можемо очекивати још много дивних ствари за човечанство. Али...
Сама спознаја да би биотехнологија у блиској будућности лако могла убити милионе људи, па и стотине милиона, леди крв у жилама. То је чини много опаснијом од било какве нуклеарне бомбе.
Амерички биолог Кевин М. Есвелт с Технолошког института у Масачусецу у својој студији из 2022. каже: "ДНК конструкти довољне дужине за генерисање заразног вируса шпанског грипа сада се могу набавити за 1.500 долара. Коронавируси коштају отприлике 2.000 долара, али обично се морају ензимски спајати ручно пре стварања вируса, што засад ограничава број способних појединаца да то учине. Лабораторијска опрема и реагенси потребни за те задатке обично се могу набавити за мање од 50.000 долара".
Према томе, ако данас желите створити вештачки вирус, то ће вас коштати отприлике колико и нов аутомобил.
Истовремено, научници покушавају пронаћи вирусе који се скривају у природи, посебно у животињама попут шишмиша или мајмуна. Претпоставља се да из њих вреба много смртоносних пандемија.
Ловци на вирусе односе узорке у лабораторији како би сазнали постоји ли вероватноћа да ће се новооткривени вируси проширити на људе. Када биолог открије нови вирус, уобичајена је процедура да објави његове генске податке. Научни часописи тако деле описе потенцијално опасних вируса.
Други стручњаци иду корак даље па те вирусе чине још опаснијима. Они заправо комбинују различите вирусе како би разумели због којих је мутација вероватније да ће се проширити међу људима или их учинити смртоноснијима од њихових изворних облика. И опет, ти се подаци слободно деле.
С обзиром на то да се синтетички ДНК и лабораторијска опрема продају било коме на интернету без икаквог или с врло мало праћења, док у исто време алати биотехнологије постају све јефтинији и лакши за кориштење, а подаци о опасним патогенима све бројнији и доступнији, само је питање времена када ће добронамерни научник поделити нацрте за супербактерију или супервирус који ће проузроковати милионе жртава.
Притом није потребно да он буде злонамерни психопата. Довољно је да буде неодговоран или аљкав. Дошло је вријеме када се вирус може креирати у кућној радиности.
курир/7дневно