Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За две недеље шест трансплантација бубрега у КЦВ

17.10.2017. 16:47 16:52
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Шесторица пацијената добила су нови бубрег у последње две недеље у Клиничком центру Војводине, и то су четворици младића донори били родитељи, а двојици мушкараца урађене су кадаверичне трансплантације.

Сви се добро осећају и опорављају, а један је јуче отишао и кући. Од почетка године урађено је 28 трансплантација бубрега у Клиничком центру Војводине, чиме је пре краја године достигнут рекорд из 2013.

„Лечим се 12 година, али у априлу ове године ми је речено да ми је време за дијализу и трансплантацију. Нисам ни стигао на дијализу, јер док су ме припремали за дијализу, звали су ме на трансплантацију“, казао је Јово Делић (46) из Чуруга, којем је урађена кадаверична трансплантација 30. септембра.

Истог дана и од истог донора, нови бубрег добио је и Делићев цимер Павле Киш (40) из Суботице.

„Ми смо сада браћа по бубрезима. Ја сам ишао на дијализу скоро пуних пет година и необично ми је што сада могу да пијем воде и не размишљам о томе“, испричао је Киш који каже да ће у петак кући и једва чека да види своју 15-огодишњу ћерку.

У другој соби Центра за трансплантацију, који је у склопу Клинике за абдоминалну, ендокрину и трансплантациону хирургију, леже четири млада момка, који имају између 19 и 25 година. Њима су донори били родитељи, двојици мајке, а двојици очеви.

Јакши Вучуревићу (22) из Зрењанина у фебруару су открили бубрежну слабост.

„Мајка ми је дала бубрег. Годину дана сам био лоше и нисам могао ни да се крећем. Сада сам добро, а очекујем да ће се после ове трансплантације променити квалитет живота“, испричао је овај студент Рударско-геолошког факултета у Београду.

И Живојину Будовалчеву (19) из Иђоша код Кикинде бубрег је дала мајка, која је отишла кући и добро се осећа.

„Нисам се плашио трансплантације и нисам ни размишљао о томе шта ме чека. Моћи ћу да се бавим спортом, не свим спортовима, а моћи ћу и да једем и да пијем“, испричао је овај момак.

Од фебруара је на дијализи био Никола Дошић (23) из Бачког Доброг Поља, којем је отац донирао орган.

„Пре две недеље ми је урађена трансплантација, сада се добро осећам и све ми је боље. Прво што ћу да урадим када изађем јесте да поједем пљескавицу и нешто попијем“, испричао је кроз осмех.

Најстарији у соби је Ђорђе Скакавац (25) из Новог Сада који је 3. октобра добио орган од оца.

„Годину дана сам био на дијализи и у почетку сам је тешко подносио, а после је било лакше. Раније сам се бавио спортом, а сада ћу наставити са спортовима где немам физичког контакта и који је мање агресиван“, казао је овај млади Новосађанин.


Брат и две сестре добили бубрег

Јово Девић из Чуруга има две рођене сестре и сви троје имају трансплантирани бубрег. Како је испричала др Лада Петровић, сви су наследили бубрежну болест од мајке.

„Једној ћерки бубрег је дао отац и то када је имао 73 године. Друга ћерка је трансплантирана у априлу, а Јово сада“, испричала је др Петровић.


Нефролог др Лада Петровић каже да су ове године имали 28 трансплантација бубрега, чиме су стигли до рекордне и најуспешније 2013, када су такође имали 28 пресађених бубрега.

„Имали смо ове године 22 кадаверичне и шест трансплантација од живих сродника. Сада смо у две недеље имали шест трансплантација, четири сродничке и две кадаверичне, а опоравак пацијената који су добили орган од сродника је бржи“, казала је др Петровић. Она је истакла да су на листи чекања за трансплантацију бубрега у Војводини 124 пацијента, од којих неки на орган чекају више месеци, а неки и више од десет година, напоменувши да је од 1986. у КЦВ урађено 290 трансплантација бубрега

„Трансплантацију ради озбиљан мултидисциплинаран тим, а велики део посла носе медицинске сестре и техничари. Постигнута је добра координација, а имамо искуство од 41 године“, навео је шеф тима за трансплантацију бубрега и управник Клинике за урологију професор др Горан Марушић.

Управник Клинике за васкуларну хирургију професор др Владан Поповић објаснио је да се код нас овом трансплантацијом баве васкуларни, а у свету трасплатациони хирурзи, али да зато код нас има најмање компликација.

„Трансплантације су врхунска медицина, а Клинички центар Војводне има један од најбољих тимова у Србији у здравственој заштити, поготово у трансплантационој медицини“, казао је васкуларни хирург и начелник ургентне хирургије Ургентног центра КЦВ доцент др Драган Николић.

Координатор трансплантационог тима др Миша Дукић оценио је да је неопходна координација и на националном нивоу, да би добио добар национални резултат. Напоменуо је и да су, осим две трансплантације бубрега, од истог донора урађене и транплантација јетре и две рожњаче, али у Београду.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар