Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za dve nedelje šest transplantacija bubrega u KCV

17.10.2017. 16:47 16:52
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Šestorica pacijenata dobila su novi bubreg u poslednje dve nedelje u Kliničkom centru Vojvodine, i to su četvorici mladića donori bili roditelji, a dvojici muškaraca urađene su kadaverične transplantacije.

Svi se dobro osećaju i oporavljaju, a jedan je juče otišao i kući. Od početka godine urađeno je 28 transplantacija bubrega u Kliničkom centru Vojvodine, čime je pre kraja godine dostignut rekord iz 2013.

„Lečim se 12 godina, ali u aprilu ove godine mi je rečeno da mi je vreme za dijalizu i transplantaciju. Nisam ni stigao na dijalizu, jer dok su me pripremali za dijalizu, zvali su me na transplantaciju“, kazao je Jovo Delić (46) iz Čuruga, kojem je urađena kadaverična transplantacija 30. septembra.

Istog dana i od istog donora, novi bubreg dobio je i Delićev cimer Pavle Kiš (40) iz Subotice.

„Mi smo sada braća po bubrezima. Ja sam išao na dijalizu skoro punih pet godina i neobično mi je što sada mogu da pijem vode i ne razmišljam o tome“, ispričao je Kiš koji kaže da će u petak kući i jedva čeka da vidi svoju 15-ogodišnju ćerku.

U drugoj sobi Centra za transplantaciju, koji je u sklopu Klinike za abdominalnu, endokrinu i transplantacionu hirurgiju, leže četiri mlada momka, koji imaju između 19 i 25 godina. Njima su donori bili roditelji, dvojici majke, a dvojici očevi.

Jakši Vučureviću (22) iz Zrenjanina u februaru su otkrili bubrežnu slabost.

„Majka mi je dala bubreg. Godinu dana sam bio loše i nisam mogao ni da se krećem. Sada sam dobro, a očekujem da će se posle ove transplantacije promeniti kvalitet života“, ispričao je ovaj student Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu.

I Živojinu Budovalčevu (19) iz Iđoša kod Kikinde bubreg je dala majka, koja je otišla kući i dobro se oseća.

„Nisam se plašio transplantacije i nisam ni razmišljao o tome šta me čeka. Moći ću da se bavim sportom, ne svim sportovima, a moći ću i da jedem i da pijem“, ispričao je ovaj momak.

Od februara je na dijalizi bio Nikola Došić (23) iz Bačkog Dobrog Polja, kojem je otac donirao organ.

„Pre dve nedelje mi je urađena transplantacija, sada se dobro osećam i sve mi je bolje. Prvo što ću da uradim kada izađem jeste da pojedem pljeskavicu i nešto popijem“, ispričao je kroz osmeh.

Najstariji u sobi je Đorđe Skakavac (25) iz Novog Sada koji je 3. oktobra dobio organ od oca.

„Godinu dana sam bio na dijalizi i u početku sam je teško podnosio, a posle je bilo lakše. Ranije sam se bavio sportom, a sada ću nastaviti sa sportovima gde nemam fizičkog kontakta i koji je manje agresivan“, kazao je ovaj mladi Novosađanin.


Brat i dve sestre dobili bubreg

Jovo Dević iz Čuruga ima dve rođene sestre i svi troje imaju transplantirani bubreg. Kako je ispričala dr Lada Petrović, svi su nasledili bubrežnu bolest od majke.

„Jednoj ćerki bubreg je dao otac i to kada je imao 73 godine. Druga ćerka je transplantirana u aprilu, a Jovo sada“, ispričala je dr Petrović.


Nefrolog dr Lada Petrović kaže da su ove godine imali 28 transplantacija bubrega, čime su stigli do rekordne i najuspešnije 2013, kada su takođe imali 28 presađenih bubrega.

„Imali smo ove godine 22 kadaverične i šest transplantacija od živih srodnika. Sada smo u dve nedelje imali šest transplantacija, četiri srodničke i dve kadaverične, a oporavak pacijenata koji su dobili organ od srodnika je brži“, kazala je dr Petrović. Ona je istakla da su na listi čekanja za transplantaciju bubrega u Vojvodini 124 pacijenta, od kojih neki na organ čekaju više meseci, a neki i više od deset godina, napomenuvši da je od 1986. u KCV urađeno 290 transplantacija bubrega

„Transplantaciju radi ozbiljan multidisciplinaran tim, a veliki deo posla nose medicinske sestre i tehničari. Postignuta je dobra koordinacija, a imamo iskustvo od 41 godine“, naveo je šef tima za transplantaciju bubrega i upravnik Klinike za urologiju profesor dr Goran Marušić.

Upravnik Klinike za vaskularnu hirurgiju profesor dr Vladan Popović objasnio je da se kod nas ovom transplantacijom bave vaskularni, a u svetu trasplatacioni hirurzi, ali da zato kod nas ima najmanje komplikacija.

„Transplantacije su vrhunska medicina, a Klinički centar Vojvodne ima jedan od najboljih timova u Srbiji u zdravstvenoj zaštiti, pogotovo u transplantacionoj medicini“, kazao je vaskularni hirurg i načelnik urgentne hirurgije Urgentnog centra KCV docent dr Dragan Nikolić.

Koordinator transplantacionog tima dr Miša Dukić ocenio je da je neophodna koordinacija i na nacionalnom nivou, da bi dobio dobar nacionalni rezultat. Napomenuo je i da su, osim dve transplantacije bubrega, od istog donora urađene i tranplantacija jetre i dve rožnjače, ali u Beogradu.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar