heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Велико интересовање за смер социјални рад на Филозофском

22.09.2017. 10:58 11:27
Пише:
Фото: Филозофски факултет у Новом Саду Фото: С. Шушњевић

По подацима Националне службе за запошљавање, крајем августа је у области социјалног рада у Новом Саду било незапослено осам високообразованих особа.

Како смо сазнали, њихов број је годинама на евиденцији Бироа мали, а просечна дужина тражења посла у тој области је 23 месеца. Судећи по тврдњама новосадског Центра за социјални рад, број запослених константно ће се смањивати због одласка у пензију социјалних радника, али и због забране запошљавања у јавном сектору, која важи од краја 2013.

„Смањење броја запослених константно отежава рад Центра, будући да непрестано расте број корисника и њихових категорија, а проблематика којом се бавимо све је сложенија“, казала је за „Дневник” социолошкиња Центра Тамара Ступар, додајући да је у ЦСР-у тренутно запослено 107 стручних радника и сарадника, од чега је 29 социјалних радника, 12 правника, 27 психолога, 16 педагога, пет социолога, три специјална педагога, један дефектолог, осам васпитача и шест медицинских сестара.

Иако су социјални радници тражени у готово читавој Србији, Нови Сад је међу ретким градовима у којима ће млади имати прилику да се образују и припреме за рад са децом и адолесцентима, старима, особама с инвалидитетом, избеглицама, мигрантима, дискриминисаним и маргинализованим друштвеним групама. Наиме, након двогодишњих припрема, ове школске године на Филозофском факултету основан је нови студијски програм Социјални рад, који ће се од октобра истовремено реализовати на основним и мастер студијама. По речима професора Марка Шкорића, један од најважнијих циљева смера јесте школовање академаца који ће након завршених студија професионално моћи да задовоље потребе корисника социјалних услуга и одговоре на захтеве тржишта.

„Студенти ће усвојити бројна теоријска и практична знања која су темељ за разумевање суштине социјалног рада, конкретније, учиће о систему социјалне заштите, социјалној политици, друштвеним проблемима, саветодавном раду, друштвеној неједнакости, стереотипима, предрасудама и слично“, нагласио је Шкорић, додајући да ће они, осим страних језика, учити и језике националних мањина, те ће бити обучени за рад у мањим местима где се говоре мађарски, румунски, русински и словачки.“Учење језика средине може додатно допринети културним компетенцијама будућих социјалних радника, односно вештинама и сензитивности у домену толеранције, поштовања различитости и људских и мањинских права.“

Мање радника него што је прописано



По истраживању Покрајинског завода за социјалну заштиту из 2014, које је било један од повода за оснивање смера Социјални рад на Филозофском факултету, већина социјалних радника у Војводини има између 20 и 30 година радног стажа. Више од половине малих центара за социјални рад и готово трећина великих има мањи број социјалних радника него што је прописано законом. Слична ситуација је и у домовима за децу и младе, установама за смештај одраслих особа с инвалидитетом, као и у геронтолошким центрима.

Социјални радници шестог и седмог степена стучне спреме без радног искуства углавном укључују у програме стручне праксе и на тај начин радно ангажују у државним институцијама, док се они с искуством и поседовањем лиценце запошљавају углавном у приватним геронтолошким центрима, кажу у Националној служби за запошљавање. Такође, професор Шкорић наглашава да ће студенти који дипломирају на новооснованом смеру Филозофског факултета моћи да се запосле и у школама, болницама, психијатријским институцијама, невладиним организацијама, државној и локалној администрацији, као и научним институцијама. У томе ће им умногоме помоћи и пракса коју ће током четири године студија обављати у бројним институцијама социјалне заштите.

„На првој години студенти ће се на 30 радних сати упућивати у хуманитарне организације или у удружења грађана, на другој ће се током 90 радних сати обучавати у републичким органима и органима јавне управе, Покрајинском и Републичком заводу за социјалну заштиту, али и у одговарајућим општинским секретеријатима“, рекао је Шкорић и додао да ће будући социјални радници на трећој години студија бити ангажовани у службама на општинском нивоу током 100 радних сати, а да је планирано и 50 радних сати припреме за директан и супервизиран рад с корисницима.

„Коначно, на четвртој години радиће 150 сати и имати 90 сати припреме у установама и службама где се директно примењују методе и технике социјалног рада, као и знања из социјалне политике.“

 

С. Милачић, В. Бијелић

Пише:
Пошаљите коментар