Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Veliko interesovanje za smer socijalni rad na Filozofskom

22.09.2017. 10:58 11:27
Piše:
Izvor: Filozofski fakultet u Novom Sadu Foto: S. Šušnjević

Po podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, krajem avgusta je u oblasti socijalnog rada u Novom Sadu bilo nezaposleno osam visokoobrazovanih osoba.

Kako smo saznali, njihov broj je godinama na evidenciji Biroa mali, a prosečna dužina traženja posla u toj oblasti je 23 meseca. Sudeći po tvrdnjama novosadskog Centra za socijalni rad, broj zaposlenih konstantno će se smanjivati zbog odlaska u penziju socijalnih radnika, ali i zbog zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, koja važi od kraja 2013.

„Smanjenje broja zaposlenih konstantno otežava rad Centra, budući da neprestano raste broj korisnika i njihovih kategorija, a problematika kojom se bavimo sve je složenija“, kazala je za „Dnevnik” sociološkinja Centra Tamara Stupar, dodajući da je u CSR-u trenutno zaposleno 107 stručnih radnika i saradnika, od čega je 29 socijalnih radnika, 12 pravnika, 27 psihologa, 16 pedagoga, pet sociologa, tri specijalna pedagoga, jedan defektolog, osam vaspitača i šest medicinskih sestara.

Iako su socijalni radnici traženi u gotovo čitavoj Srbiji, Novi Sad je među retkim gradovima u kojima će mladi imati priliku da se obrazuju i pripreme za rad sa decom i adolescentima, starima, osobama s invaliditetom, izbeglicama, migrantima, diskriminisanim i marginalizovanim društvenim grupama. Naime, nakon dvogodišnjih priprema, ove školske godine na Filozofskom fakultetu osnovan je novi studijski program Socijalni rad, koji će se od oktobra istovremeno realizovati na osnovnim i master studijama. Po rečima profesora Marka Škorića, jedan od najvažnijih ciljeva smera jeste školovanje akademaca koji će nakon završenih studija profesionalno moći da zadovolje potrebe korisnika socijalnih usluga i odgovore na zahteve tržišta.

„Studenti će usvojiti brojna teorijska i praktična znanja koja su temelj za razumevanje suštine socijalnog rada, konkretnije, učiće o sistemu socijalne zaštite, socijalnoj politici, društvenim problemima, savetodavnom radu, društvenoj nejednakosti, stereotipima, predrasudama i slično“, naglasio je Škorić, dodajući da će oni, osim stranih jezika, učiti i jezike nacionalnih manjina, te će biti obučeni za rad u manjim mestima gde se govore mađarski, rumunski, rusinski i slovački.“Učenje jezika sredine može dodatno doprineti kulturnim kompetencijama budućih socijalnih radnika, odnosno veštinama i senzitivnosti u domenu tolerancije, poštovanja različitosti i ljudskih i manjinskih prava.“

Manje radnika nego što je propisano



Po istraživanju Pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu iz 2014, koje je bilo jedan od povoda za osnivanje smera Socijalni rad na Filozofskom fakultetu, većina socijalnih radnika u Vojvodini ima između 20 i 30 godina radnog staža. Više od polovine malih centara za socijalni rad i gotovo trećina velikih ima manji broj socijalnih radnika nego što je propisano zakonom. Slična situacija je i u domovima za decu i mlade, ustanovama za smeštaj odraslih osoba s invaliditetom, kao i u gerontološkim centrima.

Socijalni radnici šestog i sedmog stepena stučne spreme bez radnog iskustva uglavnom uključuju u programe stručne prakse i na taj način radno angažuju u državnim institucijama, dok se oni s iskustvom i posedovanjem licence zapošljavaju uglavnom u privatnim gerontološkim centrima, kažu u Nacionalnoj službi za zapošljavanje. Takođe, profesor Škorić naglašava da će studenti koji diplomiraju na novoosnovanom smeru Filozofskog fakulteta moći da se zaposle i u školama, bolnicama, psihijatrijskim institucijama, nevladinim organizacijama, državnoj i lokalnoj administraciji, kao i naučnim institucijama. U tome će im umnogome pomoći i praksa koju će tokom četiri godine studija obavljati u brojnim institucijama socijalne zaštite.

„Na prvoj godini studenti će se na 30 radnih sati upućivati u humanitarne organizacije ili u udruženja građana, na drugoj će se tokom 90 radnih sati obučavati u republičkim organima i organima javne uprave, Pokrajinskom i Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu, ali i u odgovarajućim opštinskim sekreterijatima“, rekao je Škorić i dodao da će budući socijalni radnici na trećoj godini studija biti angažovani u službama na opštinskom nivou tokom 100 radnih sati, a da je planirano i 50 radnih sati pripreme za direktan i superviziran rad s korisnicima.

„Konačno, na četvrtoj godini radiće 150 sati i imati 90 sati pripreme u ustanovama i službama gde se direktno primenjuju metode i tehnike socijalnog rada, kao i znanja iz socijalne politike.“

 

S. Milačić, V. Bijelić

Autor:
Pošaljite komentar