Универзитет у Новом Саду успоставио сарадњу с Универзитетом из Сиднеја
На основу Меморандума о разумевању који су недавно потписали ректор Универзитета у Новом Саду професор др Душан Николић и проректор за научна истраживања Меквори универзитета из Сиднеја професор др Ајзак Преториус започета је сарадња ове две институције у области докторских студија.
„Овај престижни аустралијски универзитет издвојио је милион аустралијских долара за финансирање заједничког менторства за најуспешније студенте нашег универзитета, с којима ће радити један ментор из Новог Сада и један из Сиднеја, а биће им омогућено да бораве и обављају истраживања на оба универзитета“, каже ректор Николић.
„Предност ће имати студенти који се баве новим материјалима, нанотехнологијама и другим темама из приоритетних области Центра за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду.“
Детаљи у вези с реализацијом овог споразума биће утврђени следеће недеље на међународном скупу посвећеном заједничком менторству који у Сиднеју организује Меквори универзитет.
„Овај вид сарадње је вишеструко значајан за академску заједницу Универзитета у Новом Саду јер ће омогућити интензивнију размену информација и идеја, приступ врхунским лабораторијама и другим ресурсима партнерских институција и повезивање водећих научника из различитих делова света“, објашњава др Николић.
Винска дипломатија
„Све је почело за време паузе на Ректорској конференцији на Универзитету у Генту, у Белгији, тако што смо проректор Преториус, иначе познати стручњак за биотехнологију вина, и ја, почели да разговарамо о Ректорском вину Универзитета у Новом Саду и успешном раду Департмана за воћарство и виноградарство Пољопривредног факултета УНС-а“, каже др Николић.
„Ректорско вино је и у многим другим приликама представљало добар повод за разговор и, уједно, увод у сарадњу. Ово вино поклањамо ректорима водећих универзитета и високим званичницима, приликом службених посета и у Ректорату се води прецизна евиденција о томе, а преосталих деведесет боца брижљиво чува Департман за воћарство и виноградарство Пољопривредног факултета, у винском подруму на свом огледном добру у Сремским Карловцима.“
„То што је Меквори универзитет издвојио милон долара за сарадњу с Универзитетом у Новом Саду несумљиво има велики материјални значај за студенте докторских студија и за њихове менторе. Међутим, много је значајнија порука која је тиме, на посредан начин, упућена међународној академској заједници, а то је чињеница да руководство угледног аустралијског универзитета сматра да треба градити партнерске односе с Универзитетом у Новом Саду и инвестирати у сарадњу с њим.“
Меквори универзитет основан је 1964. с идејом да буде препознатљива и напредна установа у оквиру које се развијају интердисциплинарне и мултидисциплинарне студије. Универзитет је, у међувремену, изградио изврсну репутацију на пољу науке. Сва истраживања ове институције су у складу с највишим светским стандардима или су значајно изнад њих, а више од 100 истраживача с Меквори универзитета сврстава се у један одсто најбољих истраживача на свету.
Истраживања су фокусирана на интердисциплинарне области које су од приоритетног значаја за здравље људи, друштва која су отпорна на промене, напредне економије, сигурну планету и иновативне технологије, а стратешко опредељење је да Универзитет у области науке буде у самом светском врху. Универзитет такође постиже високе резултате у области високог образовања и трансфера знања. Више од 300 водећих компанија има седишта у оквиру универзитетског кампуса или у његовој непосредној близини. Академску заједницу Меквори универзитета чини 40.000 студената из више од 100 земаља и 2.000 професора, асистената, истраживача и других сарадника.
Д. Девечерски