Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

УКОЛИКО ЈЕ ВАШЕ ИМЕ НА ОВОМ СПИСКУ НЕЋЕТЕ МОЋИ ПРЕКО ГРАНИЦЕ Обавезно проверите ДА ВАМ НЕ ПРЕСЕДНЕ ПУТ

28.07.2024. 14:32 14:44
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Странци могу да провере у Регистру да ли имају неплаћену казну уносом броја путне исправе.

Пред путовања и годишње одморе, обавезан део припрема грађанима требало би да буде и увид у Регистар неплаћених новчаних казни. На тај начин избећи ће се непријатност да на граничном прелазу од полиције сазнају да имају казну коју нису платили, и да буду враћени са границе уколико је суд издао општу наредбу за довођење.

Грађани могу да доживе непријатност и на путу кроз Србију уколико имају неплаћену казну, а полиција их заустави током викенда када није могуће да је одмах плате.

Како да проверите имате ли казну

Адвокат Душан Тодоровић за Танјуг објашњава да би грађани пред одлазак на путовање требало да унесу своје личне податке у Регистар неплаћених казни, који је јаван и доступан свима.

У овом регистру могу да провере да ли имају неку неплаћену казну, а то такође могу да ураде и одласком у писарницу Прекршајног суда радним данима од 7.30 до 15.30 часова.

Прекршајни суд у Београду на свом сајту је дао и упутство за проверу у Регистру, тако да се уношењем имена и презимена, као и јединственог матичног броја може доћи до података да ли казна постоји и уколико је то случај, до уплатнице по којој суд врши принудну наплату.

Тодоровић је додао да и странци могу да провере у Регистру да ли имају неплаћену казну уносом броја путне исправе.

Када постоји новчана казна систем ће избацити о којој казни и износу је реч, а одмах ће бити приказана и инструкција за плаћање те казне, чиме је знатно олакшан сам поступак плаћања.

Ако вас заустави полиција у Србији, морате одмах да платите казну

Уколико грађанин не зна да има неплаћену казну, а путује кроз Србију, приликом заустављања полицијски службеник ће га обавестити о томе и мораће одмах да плати ту казну. Грађанима које вест о казни затекне на граничном прелазу приликом изласка из земље ова вест ће теже пасти.

Тодоровић је објаснио да најтеже пада прекид путовања ради регулисања неплаћене казне, због чега је истакао важност увида у Регистар пре путовања.

Сазнање да има новчану казну током нерадних дана такође грађанима може да буде проблем, јер не раде службе платног промета, а суд или неки други орган је сигуран да је казна плаћена када се појави на рачуну трезора као плаћена.

На питање да ли постоји могућност да грађанин буде враћен са границе због неплаћене казне, Тодоровић је рекао да због неплаћене казне грађанима неће бити онемогућен прелазак границе, већ је то случај када је по тој казни издата општа наредба за довођење коју ће спровести станица полиције, што значи да је за том особом расписана потерница.

Општа наредба за довођење може бити издата због казне од 2.500 или од 100.000 динара, односно није битна висина казне, а која може бити изречена због понашања у саобраћају, казне за паркинг, неплаћени порез, али и казне проистекле из кривичног поступка.

"Ток предмета Прекршајних судова"

Када је реч о самом прекршајном поступку, грађани ће знати да се води поступак када добију решење о покретању тог поступка и позив од суда ради саслушања, а у којој фази је тај поступак такође могу проверити преко интернет странице "Ток предмета Прекршајних судова".

Грађани који знају да се против њих води прекршајни поступак, као странка у поступку имају могућност да изврше увид у списе предмета и да траже копију списа предмета, а о месту и времену увида у списе их обавештава писарница тог суда.

Уколико грађанин добије позив за саслушање, а из оправданих разлога не може да приступи и не достави писану одбрану, дужан је да пре рочишта, најкасније тог дана достави суду доказ о спречености са позивом на број предмета суда, објашњавају на сајту суда. Такође, доказ о спречености може да достави и путем електронске поште, препорученом пошиљком или да преда на писарницу суда.

По плаћању новчане казне она је евидентирана преко трезора 24 сата од уплате, али је савет суда да када плате казну сачувају доказ о уплати, као и да након неколико дана провере у Регистру неплаћених новчаних казни да ли је и даље у евиденцији, а уколико јесте могу уплатницу скенирати и послати на адресу електронске поште суда.

На питање да ли може да се догоди заплена возила због неплаћене казне Тодоровић је навео да не може само на основу тога да се заплени возило, већ у случају када је против особе покренут извршни поступак због одређеног дуга. Међутим у тој ситуацији, како је истакао адвокат, мора се водити рачуна о начелу сразмерности, односно не може се због дуга од 2.000 динара конфисковати возило вредно више хиљада евра.

(Еспресо)

Пише:
Пошаљите коментар
Србин ухапшен на Јарињу због неплаћене казне

Србин ухапшен на Јарињу због неплаћене казне

18.11.2018. 21:34 21:36
Неплаћене казне уместо на море воде у притвор

Неплаћене казне уместо на море воде у притвор

24.06.2016. 21:39 13:33