Неплаћене казне уместо на море воде у притвор
Свима који су починили неки прекршај, а нису се одазвали на позив суда, може се десити да им се не дозволи излазак из земље, те да уместо на мору заврше у притвору.
Они такође ризикују да буду, о свом трошку, спроведени у суд, у месту у ком се против њих води поступак.
Ова могућност дата је судовима пре скоро четири месеца на основу измена Закона о прекршајима и сада би у јеку годишњих одмора неодговорне грађане могла да кошта одласка на море. Према речима председника Апелационог суда Зорана Пашалића на потерници могу да се нађу сви, без обзира на врсту прекршаја.
- Та мера није везана за тежину прекршаја, већ искључиво за понашање оног који је прекршај направио. Налог за привођење се издаје када неко упорно игнорише и избегава да се јави суду - објашњава Пашалић. - Суд шаље позив два пута, а уколико се окривљени, из било ког разлога, не одазове, суд даје налог полицији да га приведе. Ако полиција не нађе окривљеног у одређеном периоду, шаље се извештај суду који након тога издаје потерницу која важи на територији целе Србије.
Полиција окривљеног треба да спроведе до суда, а уколико то није могуће јер суд у то време не ради, може да му одреди и задржавање до 24 сата. Пашалић истиче да се закон примењује тек неколико месеци, као и да се тренутно ради анализа свих поступака.
-То мора пажљиво да се уради, јер привођење на основу потерница представља једно озбиљно ускраћивање права и потерница не може да се издаје тек тако - поручује председник Апелационог суда и додаје да још нико није враћен с границе, јер је реч о драстичној мери која ограничава слободу кретања.
Према речима Пашалића, већина грађана, чак 72 одсто, плати казну у року од осам дана, а око 90 одсто њих се одазове позиву суда.
- Мали је број оних који се скривају и беже, али их има и њима треба стати на пут, јер су међу њима и они који имају и по 70 прекршаја, чак и тешких. Они угрожавају безбедност свих нас - закључује Пашалић.
За оне који путују на одмор, због чега не могу да присуствују заказаном рочишту, идеално решење је да се раније писмено обрате суду с доказом да путују. Такође, ако је неко измирио казну непосредно пред путовање, није лоше да провери да ли је уплата прокњижена. Уколико није, довољно је да достави доказ суду да је казна плаћена
Иначе, од 27. јануара ове године доступан је портал регистра неплаћених казни на адреси rnk.sipres.sud.rs. Портал је израдило Министарство правде, уз подршку УСАИД-а. Регистар новчаних казни је централизована електронска база у којој се чувају све неплаћене новчане казне, трошкови поступка и други новчани износи који су изречени правноснажном и извршном одлуком прекршајног суда или путем коначног и извршног прекршајног налога.
Сви прекршајни судови су умрежени, а систем је повезан и с осталим органима - Управом за трезор, Управом саобраћајне полиције и Централним регистром обавезног социјалног осигурања. Ако кажњена особа делимично или потпуно плати дуговани износ или се изречена новчана казна потпуно или делимично замени извршеном казном затвора или радом у јавном интересу, надлежан суд је у складу са Законом о прекршајима обавезан да одмах обрише податке, односно упише одговарајућу промену у регистру.
Закон о прекршајима налаже да ако неко има неплаћене казне за одређене прекршаје, неће бити у могућности да добије или обнови нека документа, као што су, на пример, возачка или саобраћајна дозвола.
М. Бозокин