У Војводини реке у опадању, нема опасности од изливања
НОВИ САД: Ове седмице, услед пораста температуре, појачања јужног ветра и повремене кише, у Србији се очекује нагло топљење снега. Како саопштава Републички хидрометеоролошки завод, водостаји на Великој Морави до 13. марта биће у умереном и већем порасту и кретаће се између редовне и ванредне одбране од поплава.
Водостаји на Западној и Јужној Морави од 7. до 12. марта биће у умереном и већем порасту, с могућношћу достизања и превазилажења граница ванредне одбране на горњим токовима Јужне Мораве (Топлица, Ветерница, Пуста, Јабланица, Власина) и Западне Мораве (Ђетиња, Скрапеж, Моравица, Бјелица).
У Војводини не очекују веће проблеме. Како су нам рекли у “Водама Војводине”, Дунав је код Новог Сада у опадању, и тренутно износи 175 цм, док је граница редовне одбране од поплава 450 цм.
Дунав је у горњем току кроз нашу земљу у опадању, док је у благом порасту низводно од Смедерева. И Тиса је у опадању и стагнацији, док је Сава код Јамене у порасту, јер се топе босански и хрватски снегови. Низводно од Шапца још увек је у опадању. Мирни су и Златица, Нера и пловни Бегеј, који су у стагнацији и благом опадању, а ситуација се стабилизује и кад је у питању Тамиш: код Јаше Томића је у благом порасту за 6цм, док је код Сечња за исто толико у опадању. И Караш је у опадању, осим код Куштиља, где је у благом порасту, али зато осетније расту Моравица код Ватина (порасла за 38цм) и Брзава код Марковићева (порасла за 76 цм).
Сасвим је друга слика јужно од Дунава.
Командант Републичког штаба за ванредне ситуације и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић на ванредној седници Штаба наложио је свим штабовима за ванредне ситуације да хитно предузму све неопходне превентивне и оперативне мере како би се смањио ризик од евентуалних поплава које могу настати услед топљења снега и раста водостоја на рекама.
Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић истакао је да је у наредном периоду, имајући у виду хидрометеролошке прогнозе, неопходан потпуни мониторинг и приправност свих снага.
Сектор за ванредне ситуације појачао је у току prеthodnog дана присуство у Зајечару, упутио два специјалистичка тима и координирано на терену ради са људима из “Србија вода”, рекао је Марић и додао да ће специјалистички тимови бити упућивани на терен према прогнози Хидрометеролошког завода и у договору са предузећем “Србија воде”.
Ванредна одбрана од поплава проглашена је на сливу Јужне Мораве и Тимока, док на свим осталим сливовима ситуација стагнира.
На сливу Јужне Мораве постоји благо смиривање ситуација. Најтежа ситуација била је код Прокупља, где је у ромском насељу дошло до изливања једне мање притоке. На сливу Тимока ситуација је под контролом, а врх таласа је био око Зајечара.
Након што се ниво Топлице за последњих 12 сати смањио за скоро један метар, ситуација с водостајем у Прокупљу и Житорађи је боља, али ванредна ситуација која је проглашена у недељу остаје на снази.
Реке у Нишу и околини полако се повлаче, а како кажу у градском Штабу за ванредне ситуације, насип и yakovi постављени сукод Мезграје.
Реке које се уливају у Јужну Мораву и Нишаву у опадању су или у стагнацији. У Општини Нишка Бања, Кутинска река враћа се у корито. Ради се, напомињу, на санирању потпорних зидова, као и на томе да се отклони одрон са пута на улазу у Сићево. Због изливања река замућени су и извори, па у неким нишким селима круже цистерне с пијаћом водом.
Припадници Команде за развој Тимочке бригаде и 11. пешадијског батаљона ангажовани су у одбрани од поплава Зајечара. Тридесет припадника Војске Србије с колегама из Сектора за ванредне ситуације МУП-а, ангажовано је на ојачавању насипа у зајечарском насељу Вишњар.
И. В.