U Vojvodini reke u opadanju, nema opasnosti od izlivanja
NOVI SAD: Ove sedmice, usled porasta temperature, pojačanja južnog vetra i povremene kiše, u Srbiji se očekuje naglo topljenje snega. Kako saopštava Republički hidrometeorološki zavod, vodostaji na Velikoj Moravi do 13. marta biće u umerenom i većem porastu i kretaće se između redovne i vanredne odbrane od poplava.
Vodostaji na Zapadnoj i Južnoj Moravi od 7. do 12. marta biće u umerenom i većem porastu, s mogućnošću dostizanja i prevazilaženja granica vanredne odbrane na gornjim tokovima Južne Morave (Toplica, Veternica, Pusta, Jablanica, Vlasina) i Zapadne Morave (Đetinja, Skrapež, Moravica, Bjelica).
U Vojvodini ne očekuju veće probleme. Kako su nam rekli u “Vodama Vojvodine”, Dunav je kod Novog Sada u opadanju, i trenutno iznosi 175 cm, dok je granica redovne odbrane od poplava 450 cm.
Dunav je u gornjem toku kroz našu zemlju u opadanju, dok je u blagom porastu nizvodno od Smedereva. I Tisa je u opadanju i stagnaciji, dok je Sava kod Jamene u porastu, jer se tope bosanski i hrvatski snegovi. Nizvodno od Šapca još uvek je u opadanju. Mirni su i Zlatica, Nera i plovni Begej, koji su u stagnaciji i blagom opadanju, a situacija se stabilizuje i kad je u pitanju Tamiš: kod Jaše Tomića je u blagom porastu za 6cm, dok je kod Sečnja za isto toliko u opadanju. I Karaš je u opadanju, osim kod Kuštilja, gde je u blagom porastu, ali zato osetnije rastu Moravica kod Vatina (porasla za 38cm) i Brzava kod Markovićeva (porasla za 76 cm).
Sasvim je druga slika južno od Dunava.
Komandant Republičkog štaba za vanredne situacije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović na vanrednoj sednici Štaba naložio je svim štabovima za vanredne situacije da hitno preduzmu sve neophodne preventivne i operativne mere kako bi se smanjio rizik od eventualnih poplava koje mogu nastati usled topljenja snega i rasta vodostoja na rekama.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić istakao je da je u narednom periodu, imajući u vidu hidrometerološke prognoze, neophodan potpuni monitoring i pripravnost svih snaga.
Sektor za vanredne situacije pojačao je u toku prethodnog dana prisustvo u Zaječaru, uputio dva specijalistička tima i koordinirano na terenu radi sa ljudima iz “Srbija voda”, rekao je Marić i dodao da će specijalistički timovi biti upućivani na teren prema prognozi Hidrometerološkog zavoda i u dogovoru sa preduzećem “Srbija vode”.
Vanredna odbrana od poplava proglašena je na slivu Južne Morave i Timoka, dok na svim ostalim slivovima situacija stagnira.
Na slivu Južne Morave postoji blago smirivanje situacija. Najteža situacija bila je kod Prokuplja, gde je u romskom naselju došlo do izlivanja jedne manje pritoke. Na slivu Timoka situacija je pod kontrolom, a vrh talasa je bio oko Zaječara.
Nakon što se nivo Toplice za poslednjih 12 sati smanjio za skoro jedan metar, situacija s vodostajem u Prokuplju i Žitorađi je bolja, ali vanredna situacija koja je proglašena u nedelju ostaje na snazi.
Reke u Nišu i okolini polako se povlače, a kako kažu u gradskom Štabu za vanredne situacije, nasip i yakovi postavljeni sukod Mezgraje.
Reke koje se ulivaju u Južnu Moravu i Nišavu u opadanju su ili u stagnaciji. U Opštini Niška Banja, Kutinska reka vraća se u korito. Radi se, napominju, na saniranju potpornih zidova, kao i na tome da se otkloni odron sa puta na ulazu u Sićevo. Zbog izlivanja reka zamućeni su i izvori, pa u nekim niškim selima kruže cisterne s pijaćom vodom.
Pripadnici Komande za razvoj Timočke brigade i 11. pešadijskog bataljona angažovani su u odbrani od poplava Zaječara. Trideset pripadnika Vojske Srbije s kolegama iz Sektora za vanredne situacije MUP-a, angažovano je na ojačavanju nasipa u zaječarskom naselju Višnjar.
I. V.