overcast clouds
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Сремској Митровици обележено 75 година од усташког погрома

09.09.2017. 20:41 14:16
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Уз поруку "Да се не заборави" у Сремској Митровици се низом програма обележава 75 година од масовног страдања становништва Срема 1942.године у Другом светском рату.

Како је  на академији посвећеној годишњици синоћ рекао председник Покрајинске владе Игор Мировић, истих оваквих септембарских дана 1942. године, Срем је био завијен у црно.

Казнена експедиција коју је предводио Виктор Томић, главни опуномоћеник усташког поглавника Анте Павелића, за једва месец и по дана, убила је више 6.000 невиних мушкараца, жена и деце.

“Вечерас смо овде да се, с најдубљим пијететом, још једном наклонимо њиховој жртви. То је дуг који према њима има свако поколење нашег народа. Ми га одужујемо овим скупом и свим другим манифестацијама које сте данас организовали, истовремено подсећајући и обавезујући и оне који ће доћи после нас, да их никада не забораве. Вечно сећање и најдубље поштовање је најмање што смо сви ми заједно дужни жртвама једног обезљуђеног и страшног времена”, рекао је Мировић.

“Фашизам чије невине жртве су они били, био је најгора пошаст не само минулог 20. века, него целокупне историје људског рода. То важи за сваку његову монструозну варијацију, укључујући и усташтво. Зато је веома важно да свима онима који би данас да прекрајају историју, а којих, нажалост, није мало, и одавде јасно поручимо: Џелате не можете да претворите у жртве, нити злочинце у праведнике. Њихове невине жртве којима се и вечерас најдубље клањамо нас обавезују да на то никада не пристанемо и ми ту обавезу никада нећемо изневерити!”, нагласио је председник Покрајинске владе.


Да се не заборави

“ Овде смо и да још једном изразимо дивљење према свима који су, у страшном времену Другог светског рата, имали снаге и храбрости да се супроставе фашизму који је тај рат изазвао и целу нашу планету претворио у крваву кланицу са десетинама милиона невних људских жртава. Ви, поштовани борци, припадате том вечном строју славних. Ви и ваши саборци сте - онда када је то било најтеже - стали на браник слободе, правде и истине и на крају поразили зло, лаж и неправду. Зато је ваше дело непролазно и својеврстан је завет и данашњој и свим генерацијама које долазе”, рекао је председник Покрајинске владе Игор Мировић.


У Срему је акцијама усташа страдало преко 6.000 невиних жртава, од којих су већина били Срби, рекао је градоначелник Сремске Миторовице Владимир Санадер на синоћној Академији “Да се не заборави”. У овим акцијама Срем је потпуно остао без јеврејског становништва. На хиљаде Срба, Рома и Јевреја послато је у логоре где је највећи број мучки страдао.

“ Ово губилиште је претворено у Меморијални комплекс „Спомен гробље“ који је подигнут 1960. године према пројекту архитекте Богдана Богдановића. Данас је то место којим се радо прошетамо, на ком се деца играју и срећу заљубљени парови. То не значи да треба да заборавимо на жртве и страхоте из 1942. године. То једноставно значи да живот побеђује”, рекао је градоначелник.

Град Сремска Митровица је 2012-2013. почео са адаптацијом Меморијалног комплекса „Спомен гробља“ .


Масовно стрељање

Градоначелник Сремске Митровице Владимир Санадер говорећи о страшном погрому подсетио је да је Павелићев пуномоћеник Томић у Срем дошао као руководилац Покретног преког суда, чија је мисија била јасна – очистити Срем од Срба, Јевреја, Рома и свих осталих који се тада нису повиновали режиму НДХ.

“ Грађани су стрељани  на неколико локација у Сремској Митровици. Само на простору поред православног гробља, у највећој заједничкој гробници на овим прошторима нађено је око 2.800 посмртних остатака стрељаних жртава- рекао је Санадер. - Злочин је тим већи, што су сви који су убијени били цивили, чијем стравичном страдању је prеthodilo мучење и злостављање. На том истом месту проливена је крв многих угледних грађана сремских села и градова. Један од њих је био и сликар Сава Шумановић.”


Током преподнева, на Спомен гробљу је служена Света архијерејска лутургија, а потом су делегације града, Војске Србије, политичких организација и удружења грађана крај спомен обележја положиле венце и цвеће. Присутнима су се обратили професор историје Дарко Тур, Никола Стојшић из војвођанског одбора Друштва за истину о НОБ-у у Југославији и председник Скупштине града Сремска Митровица Томислав Јанковић који је подсетио да је током Другог светског рата погинуло више од 10 хиљада Сремаца.

“Најмасовнији злочини су се десили почетком септембра 1942. године на Православном гробљу у Сремској Митровици где су довођени људи из Голубинаца, Дивоша, Шида, Буковца, Шишатовца, Земуна, Лаћарка, Буђановаца, Доњег Товарника, Ирига, Јаска, Лежимира, Манђелоса, Чалме, Руме, Сремске Митровице и многих других места. После фарсичних суђења, а често и без суђења, уморени су на најсвирепији и најнељудскији начин “, подсетио је Јанковић.  

М. Стакић

Пише:
Пошаљите коментар
Николић: Закопавају јаме у које су усташе закопавале Србе

Николић: Закопавају јаме у које су усташе закопавале Србе

22.07.2016. 21:28 11:39