Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Sremskoj Mitrovici obeleženo 75 godina od ustaškog pogroma

09.09.2017. 20:41 14:16
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Uz poruku "Da se ne zaboravi" u Sremskoj Mitrovici se nizom programa obeležava 75 godina od masovnog stradanja stanovništva Srema 1942.godine u Drugom svetskom ratu.

Kako je  na akademiji posvećenoj godišnjici sinoć rekao predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, istih ovakvih septembarskih dana 1942. godine, Srem je bio zavijen u crno.

Kaznena ekspedicija koju je predvodio Viktor Tomić, glavni opunomoćenik ustaškog poglavnika Ante Pavelića, za jedva mesec i po dana, ubila je više 6.000 nevinih muškaraca, žena i dece.

“Večeras smo ovde da se, s najdubljim pijetetom, još jednom naklonimo njihovoj žrtvi. To je dug koji prema njima ima svako pokolenje našeg naroda. Mi ga odužujemo ovim skupom i svim drugim manifestacijama koje ste danas organizovali, istovremeno podsećajući i obavezujući i one koji će doći posle nas, da ih nikada ne zaborave. Večno sećanje i najdublje poštovanje je najmanje što smo svi mi zajedno dužni žrtvama jednog obezljuđenog i strašnog vremena”, rekao je Mirović.

“Fašizam čije nevine žrtve su oni bili, bio je najgora pošast ne samo minulog 20. veka, nego celokupne istorije ljudskog roda. To važi za svaku njegovu monstruoznu varijaciju, uključujući i ustaštvo. Zato je veoma važno da svima onima koji bi danas da prekrajaju istoriju, a kojih, nažalost, nije malo, i odavde jasno poručimo: Dželate ne možete da pretvorite u žrtve, niti zločince u pravednike. Njihove nevine žrtve kojima se i večeras najdublje klanjamo nas obavezuju da na to nikada ne pristanemo i mi tu obavezu nikada nećemo izneveriti!”, naglasio je predsednik Pokrajinske vlade.


Da se ne zaboravi

“ Ovde smo i da još jednom izrazimo divljenje prema svima koji su, u strašnom vremenu Drugog svetskog rata, imali snage i hrabrosti da se suprostave fašizmu koji je taj rat izazvao i celu našu planetu pretvorio u krvavu klanicu sa desetinama miliona nevnih ljudskih žrtava. Vi, poštovani borci, pripadate tom večnom stroju slavnih. Vi i vaši saborci ste - onda kada je to bilo najteže - stali na branik slobode, pravde i istine i na kraju porazili zlo, laž i nepravdu. Zato je vaše delo neprolazno i svojevrstan je zavet i današnjoj i svim generacijama koje dolaze”, rekao je predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović.


U Sremu je akcijama ustaša stradalo preko 6.000 nevinih žrtava, od kojih su većina bili Srbi, rekao je gradonačelnik Sremske Mitorovice Vladimir Sanader na sinoćnoj Akademiji “Da se ne zaboravi”. U ovim akcijama Srem je potpuno ostao bez jevrejskog stanovništva. Na hiljade Srba, Roma i Jevreja poslato je u logore gde je najveći broj mučki stradao.

“ Ovo gubilište je pretvoreno u Memorijalni kompleks „Spomen groblje“ koji je podignut 1960. godine prema projektu arhitekte Bogdana Bogdanovića. Danas je to mesto kojim se rado prošetamo, na kom se deca igraju i sreću zaljubljeni parovi. To ne znači da treba da zaboravimo na žrtve i strahote iz 1942. godine. To jednostavno znači da život pobeđuje”, rekao je gradonačelnik.

Grad Sremska Mitrovica je 2012-2013. počeo sa adaptacijom Memorijalnog kompleksa „Spomen groblja“ .


Masovno streljanje

Gradonačelnik Sremske Mitrovice Vladimir Sanader govoreći o strašnom pogromu podsetio je da je Pavelićev punomoćenik Tomić u Srem došao kao rukovodilac Pokretnog prekog suda, čija je misija bila jasna – očistiti Srem od Srba, Jevreja, Roma i svih ostalih koji se tada nisu povinovali režimu NDH.

“ Građani su streljani  na nekoliko lokacija u Sremskoj Mitrovici. Samo na prostoru pored pravoslavnog groblja, u najvećoj zajedničkoj grobnici na ovim proštorima nađeno je oko 2.800 posmrtnih ostataka streljanih žrtava- rekao je Sanader. - Zločin je tim veći, što su svi koji su ubijeni bili civili, čijem stravičnom stradanju je prethodilo mučenje i zlostavljanje. Na tom istom mestu prolivena je krv mnogih uglednih građana sremskih sela i gradova. Jedan od njih je bio i slikar Sava Šumanović.”


Tokom prepodneva, na Spomen groblju je služena Sveta arhijerejska luturgija, a potom su delegacije grada, Vojske Srbije, političkih organizacija i udruženja građana kraj spomen obeležja položile vence i cveće. Prisutnima su se obratili profesor istorije Darko Tur, Nikola Stojšić iz vojvođanskog odbora Društva za istinu o NOB-u u Jugoslaviji i predsednik Skupštine grada Sremska Mitrovica Tomislav Janković koji je podsetio da je tokom Drugog svetskog rata poginulo više od 10 hiljada Sremaca.

“Najmasovniji zločini su se desili početkom septembra 1942. godine na Pravoslavnom groblju u Sremskoj Mitrovici gde su dovođeni ljudi iz Golubinaca, Divoša, Šida, Bukovca, Šišatovca, Zemuna, Laćarka, Buđanovaca, Donjeg Tovarnika, Iriga, Jaska, Ležimira, Manđelosa, Čalme, Rume, Sremske Mitrovice i mnogih drugih mesta. Posle farsičnih suđenja, a često i bez suđenja, umoreni su na najsvirepiji i najneljudskiji način “, podsetio je Janković.  

M. Stakić

Piše:
Pošaljite komentar
Nikolić: Zakopavaju jame u koje su ustaše zakopavale Srbe

Nikolić: Zakopavaju jame u koje su ustaše zakopavale Srbe

22.07.2016. 21:28 11:39