У Србији између 20.000 и 30.000 дивљих депонија
У Србији постоји између 20.000 и 30.000 илегалних депонија, најсвежији су подаци о дугорочној “бољци” за чије лечење су овде потребне и паре и време, заједно с променама навика становништва.
Само у Војводини има више од 600 пописаних дивљих депонија, али по процени Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине, укупно их је више од 3.000.
Ђубре је се најчешће оставља поред пута, али и река, у коритима потока, на ободима шума... Дивље депоније јављају се и у издвојеним сеоским срединама и, како кажу у Министарству пољопривреде и заштите животне средине, резултат су „неорганизованог сакупљања комуналног отпада“. Из тога, уствари, неретко стоји непсособност локалне заједнице да омогући прикупљање и одношење смећа, на пример, у викенд зонама, у којма има и стално насељеног становништва које је понекад приморано да смеће одлаже „на дивље“.
Чишћење пољопривредног земљишта
Крајем прошле године Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство уручио уговоре вредне 11,5 милиона динара за уклањање дивљих депонија с обрадивог, пољопривредног земљишта у више општина у Војводини. Тако ће у осам локалних самоуправа које су добиле та средства, бити уклоњено близу 20.000 кубних метара отпада, а очишћено обрадиво земљиште ће моћи да се користи.
На поменутим местима се тако опасна ђубришта углавном формирају под окриљем ноћи, илегално. Ту свој терет истоварају и возила несавесних грађана из ближе или даље околине. На таквим депонијама се поред комуналног отпада оставља и грађевински отпад, опасан отпад из домаћинства као што су амбалажа од хемикалија, електронски и електрични отпад, расхладни уређаји... Поврх свега, увек се нађе неко паметан па таква ђубришта још и потпали. Познате су то ствари свима надлежнима - од Министарства, преко секретаријата, до локалних заједница и комуналних инспекција.
Пословично, пошто се депонија уклони, не протекне ни годину дана, опет се створи на истом месту. Једно од решења је да се. поред оног за повремено чишћење, издвоји додатни новац за мониторинг места где се стварају дивље депоније.
Предстоји нам велика акција, која поред симболичког има и практични значај у настојању да Србија буде читстија, а десиће се 14. маја. Око пола милиона волонтера тада ће бити укључено у акцију уклањања дивљих депонија на територији целе Србије. Акција је припрема за “Велико чишћење света” заказано за 15. септембар 2018. у којој се очекујуе учешће више од 380 милиона волонтера, најављено је надавно на конференцији покрета “Lеt's до ит! Србија”. Иначе, председник овог покрета Предраг Ракић рекао је да у Хрватској има око 3.000 илегалних депонија, у Румунији око 5.000 мапираних, а да их је у Србији, према подацима Агенције за заштиту животне средине, између 20.000 и 30.000, од којих многе нису мапиране јер нису довољно велике.
В. Ц.