U Srbiji između 20.000 i 30.000 divljih deponija
U Srbiji postoji između 20.000 i 30.000 ilegalnih deponija, najsvežiji su podaci o dugoročnoj “boljci” za čije lečenje su ovde potrebne i pare i vreme, zajedno s promenama navika stanovništva.
Samo u Vojvodini ima više od 600 popisanih divljih deponija, ali po proceni Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, ukupno ih je više od 3.000.
Đubre je se najčešće ostavlja pored puta, ali i reka, u koritima potoka, na obodima šuma... Divlje deponije javljaju se i u izdvojenim seoskim sredinama i, kako kažu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine, rezultat su „neorganizovanog sakupljanja komunalnog otpada“. Iz toga, ustvari, neretko stoji nepsosobnost lokalne zajednice da omogući prikupljanje i odnošenje smeća, na primer, u vikend zonama, u kojma ima i stalno naseljenog stanovništva koje je ponekad primorano da smeće odlaže „na divlje“.
Čišćenje poljoprivrednog zemljišta
Krajem prošle godine Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo uručio ugovore vredne 11,5 miliona dinara za uklanjanje divljih deponija s obradivog, poljoprivrednog zemljišta u više opština u Vojvodini. Tako će u osam lokalnih samouprava koje su dobile ta sredstva, biti uklonjeno blizu 20.000 kubnih metara otpada, a očišćeno obradivo zemljište će moći da se koristi.
Na pomenutim mestima se tako opasna đubrišta uglavnom formiraju pod okriljem noći, ilegalno. Tu svoj teret istovaraju i vozila nesavesnih građana iz bliže ili dalje okoline. Na takvim deponijama se pored komunalnog otpada ostavlja i građevinski otpad, opasan otpad iz domaćinstva kao što su ambalaža od hemikalija, elektronski i električni otpad, rashladni uređaji... Povrh svega, uvek se nađe neko pametan pa takva đubrišta još i potpali. Poznate su to stvari svima nadležnima - od Ministarstva, preko sekretarijata, do lokalnih zajednica i komunalnih inspekcija.
Poslovično, pošto se deponija ukloni, ne protekne ni godinu dana, opet se stvori na istom mestu. Jedno od rešenja je da se. pored onog za povremeno čišćenje, izdvoji dodatni novac za monitoring mesta gde se stvaraju divlje deponije.
Predstoji nam velika akcija, koja pored simboličkog ima i praktični značaj u nastojanju da Srbija bude čitstija, a desiće se 14. maja. Oko pola miliona volontera tada će biti uključeno u akciju uklanjanja divljih deponija na teritoriji cele Srbije. Akcija je priprema za “Veliko čišćenje sveta” zakazano za 15. septembar 2018. u kojoj se očekujue učešće više od 380 miliona volontera, najavljeno je nadavno na konferenciji pokreta “Let's do it! Srbija”. Inače, predsednik ovog pokreta Predrag Rakić rekao je da u Hrvatskoj ima oko 3.000 ilegalnih deponija, u Rumuniji oko 5.000 mapiranih, a da ih je u Srbiji, prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, između 20.000 i 30.000, od kojih mnoge nisu mapirane jer nisu dovoljno velike.
V. C.