У НП у Београду отворена манифестација Дани Српске у Србији
БЕОГРАД: У Народном позоришту у Београду вечерас је свечано отворена 10. манифестација "Дани Српске у Србији", у оквиру које ће у наредних шест дана у 10 градова у Србији бити представљени култура, уметност, привреда, наука Српске, као и потенцијали за инвестиције и сарадњу Републике Српске и Србије.
Манифестацију, коју је благословио патријарх Порфирије, отвореном је прогласио председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, а на отварању су се обратили и председник Народне скупштине Србије Владимир Орлић, као и шеф Представништва Републике Српске у Србији Младен Цицовић.
Свечаност је започела интонирањем химни Србије и Републике Српске, а присуствовали су јој и министар спољних послова Србије Никола Селаковић, министар просвете, науке и технологије Бранко Ружић.
Вишковић је поздрављајући окупљене истакао да је та манифестација још један начин на који се потврђује српско јединство, а да још од 2013. године има за циљ јачање веза између српског народа са обе стране Дрине, пре свега оних који се односе на повезивање нашег народа, било да је реч о економији, науци или култури.
Према његовим речима, Српској је Србија најзначајнији партнер, али првенствено пријатељ и савезник.
Србија је наш највећи спољнотрговински партнер, али и инвеститор са укупним улагањима од чак две милијарде и 140 милиона конвертибилних марака, истакао је председник парламента Српске.
Додаје да често кажу да у политици и међудржавним односима нема пријатељстава, него само интереса.
Република Српска и Србија доказују управо супротно – искрено јединство, пријатељство и партнерство које траје и које ће трајати све док је српског народа, нагласио је.
Наводећи да институционални темељ сарадње представља Споразум о специјалним и паралелним везама, Вишковић наглашава да у суштини није потребан никакав папир да би Србија и Српска били једно.
У нашим срцима и душама, ми јесмо једно национално биће и то ниједна граница, ни једна препрека не може да надвлада. Иако раздвојен у две државе, овај народ живи и функционише као једна целина. Увек је најјаче оно што осећате у срцу, а наше куца за Србију, као што оно у Србији куца за нас, навео је.
Додао је да снагу црпимо из заједничког порекла, сродности, духовности и вере и захваљује Српској православној цркви на томе што је, како каже, свих ових година била ослонац и темељ опстанка српског народа у свим временима.
Наводећи да актуелни геополитички изазови и огромни притисци којим су изложена политичка руководства нашег народа са обе стране Дрине представљају велики изазов са којим се суочавамо, Вишковић каже да ће Република Српска како и у сваком другом изазову, своје ставове усаглашавати са Србијом и њеним руководством.
Политички представници српског народа са обе стране Дрине морају имати заједнички и јединствен став о сваком крупном питању од интереса за српски народ, истакао је Вишковић наглашавајући да је и у формалном смислу, Србија чувар Републике Српске као гарант Дејтонског мировног споразума.
Указао је и на то да Република Српска и Србија интензивно развијају више великих заједничких пројеката који ће, како оцењује, у деценијама пред нама служити српском народу са обе стране Дрине.
У том смислу, посебно је нагласио повезивање савременим ауто-путем, наводећи да ће 15. септембра отворити радове на деоници ауто пута од Бијељине до Раче.
Тамо где смо се у рату борили за коридор, сада у миру градимо нову, савремену везу између наша два највећа града - Бање Луке и Београда, истакао је Вишковић.
Навео је и да се већ неколико месеци ради на градилишту још једног великог заједничког пројекта - изградњи будуће хидроелектране "Бук Бијела".
Изградњу будућег аеродрома у Требињу, Вишковић је оценоо као још један заједнички пројекат Србије и Српске који ће бити од националног интереса.
Порфирије: Чувајмо светосавске вредности и косовски завет
Патријарх Порфирије је поручио да је главни задатак и једини рецепт опстанка нашег народног корпуса у Српској, али и Федерацији БИХ, Црној Гори и Србији и где год наш народ живео, чување светосавских вредности и вредности косовског завета.
То је љубав према Богу и ближњима и одбрана слободе своје и слободе ближњих. Јединство је духовно, оно је независно од политичких, државних и сваких других граница, казао је патријарх.
Нашем идентитету, како је рекао, припада и успостављање, неговање и унапређивање добрих односа, слоге и јединства са свим људима без обзира на веру, боју коже, етничку припадност, а првенствено са комшијама и народима који нас окружују.
Морамо личним примером обезбеђивати себи и свом народу онолико колико и другима будемо пружали, казао је.
Говорећи о Светом Стефану, који је крсна слава РС, Порфирије је рекао да је он добар избор да буде крсно име "у збегу рођене Републике Српске".
Он је најбољи узор за угледање, најпре нама православним Србима како се живи за Бога и ближње и одважно умире за истину, али и међуљудског јединства, истине и правде. У тој вери и истини утемељио је Свети Сава духовно и национално биће нас Срба, поручио је Порфирије.
Казао је и да нас је Свети Сава обавезао на љубав како међу собом, тако и према свима другима, те додао да је најбољи показатељ "да смо генерација до које је светосавска светлост као животворни огањ доброг дошла", чињеница да се "најмлађа рођена сестра Немањине Рашке родила на историјског постојбини Твртка Великога и добила име Српска" и то у време патријарховања, како је навео, његовог недостижног prеthodnika патријарха Павла.
Призивајући благослов Божији на овај часни и честити скуп, као и на сваког житеља Републике Српске, притом се молити за покој душа свих невино пострадалих на тим мученичким просторима, још једном вас из средине срца поздрављам и молим да међусобни мир, слогу и јединство чувамо као зеницу ока свога. Како ми чинили, тако и нама Бог помогао, закључио је патријарх Порфирије.