Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Новом Саду ће бити постављено 17 „кишомера“

08.11.2018. 11:35 11:40
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Тачно и правовремено обавешатавање о томе који ће делови града бити потопљени, када наиђу све чешће обилне кише, а да би се на време омогућило реаговање грађана и комуналних служби, главни је циљ УРБАН-ПРЕКС пројекта, јуче предствљеног у Новом Саду.

Овај прекогранични пројекат суфинансирала је Европска унија преко INTERREG-IPA ЦБЦ МАЂАРСКА-СРБИЈА програма, под називом: „Надзор, предвиђање и развој онлајн јавног система раног упозоравања за обимне падавине и плувијалне поплаве у урбаним областима у пограничном региону Мађарске и Србије“.

- За сада је у плану да на максимално 17 локација поставимо падавинске станице. Оне ће мерити количину, интензитет и тип падавина. Локације које ћемо покрити су урбане зоне и делове око града. Имаћемо станице и на сремској страни, као и на подручју Руменке и Кисача. У самом граду покушаћемо да покријемо најугроженија места као што су чувени новосадски подвожњаци, где се увек задржава вода. У плану су и Лиман, Клиса и Телеп – каже истраживач на пројекту др Драган Милошевић са ПМФ Универзитета у Новом Саду, који је говорио на тему Мрежа падавинских станица и систем њеног функционисања.

По његовим речима, падавинске станице изузетно су прецизне: практично, како падне прва кап на сензоре, мери се и њихова количина и интензитет. Добијени подаци прослеђују се у реалном веремену, а на основу њих ће се предвиђати колико ће падавина бити у нередних сат времена на конкретним локацијама. Ове станице, како каже, ником неће сметати, а биће и заштићене. Неће имати било какав негативан ефекат на околину и становништво.

Mеnayеr на пројекту др Ивана Бајшански, доценткиња на Факултету техничких наука УНС, истиче да се цео пројекат делом финансира средставима Европске уније, а делом Покрајинског секретаријата за финансије.

- Поплаве у граду не можемо спречити. Услед екстремних падавина имамо прекомерне количине воде коју инфраструктурни систем града не може да прими, па имамо угрожене саобараћајнице, тротоаре, зелене површине и објекте. Оно што ипак можемо јесте да формирамо систем који ће дати упозорење на прекомерне падавине и поплаве, да би људи на време напустили угрожене објекте, и склонили аутомобиле с угрожених соабраћајница. Сваки од партнера на пројекту има свој задатак. Ми на одсеку Архитектуре и урбанизма користимо дигиталне интерактивне технологије које омогућавају визуелену предикцију – показују шта се дешава уколико дође до великих киша у одређеним деловима града. Имамо врло прецизне тродимензионалне моделе с прецизном топографијом терена, с прецизно уцртаним саобраћајницама и објектима – објашњава Ивана Бајшански. - Уз помоћ 3Д модела радимо симулације кише и поплава, и гледамо шта ће се и где дешавати. На пример, неке од тих тачака у Новом Саду су Партизанска улица, насип код Дунава, Улица Васе Стајића, раскрснца Футошког пута и Булевара ослобођења, као и Булевар Европе код улице Бранка Бајића.


Падавинске станице очитавају количину и интензитет падавина

Како смо чули од Јована Шућова, руководиоца Сектора Канализација у ЈКП  “Водовод и канализација - Нови Сад”, како би се боље решавале  последице прекомерних киша, већ неко време постављају се кишомери на територији Општине Нови Сад.

- Већ сада, у Сектору Канализације имамо податке да ли је велика киша која падне, у оквиру пројектованог система или је преко њега. Према томе одређујемо шта треба да радимо и можемо да проценимо колико смо у томе добри. У овом моменту имамо девет кишомера, а са 17 нових наша територија биће много боље покривена. Имаћемо и много квалитетније податке где се и шта дешава и где се можемо ствари да побољшамо и умањимо последице које изазивају такве падавине – каже Шућов. - За нас је од изузетног значаја да те најаве падавина и могућности поплаве добијамо на време и тако спремно реагујемо.


Руководилац УРБАН–ПРЕЏ пројекта др Стеван Савић са Природно-математичког факулетета Департмана за географију, подсећа на то да се на овом двогодишњем пројекту ради од новембра прошле године.

- Наш задатак је да пратимо појаве екстремних падавина изнад нашег прекограничног простора, с фокусом на Нови Сад и Сегедин. Овакве падавине су углавном везане за летењи период и проузрокују појаву урбаних поплава које карактеришу водени басени на саобраћајној инфраструктури - пре свега код подвожњака, на раскрсницама и булеварима. На основу мониторинга који се обваља желимо да креирамо и систем ране најаве. Систем упозоравања 24 до 48 сати пре непогоде које може да доведе до урбане поплаве. Поред тога што ће се у оба града поставити систем падавинских станица, колеге из Сегедина урадиће прогностички модел  који ће дан до два раније предвиђати да ли ће бити падавина и каквог ће бити интензитета. Овакав систем биће више од 90 одсто поуздан - каже др Стеван Савић.

В. Црњански

Фото: Архива Дневника

Пише:
Пошаљите коментар