scattered clouds
15°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Митровачку ОШ „Јован Јовановић Змај” будућност већ стигла

24.12.2018. 13:34 13:39
Пише:
Фото: Приватна архива

За Основну школу „Јован Јовановић Змај” из Сремске Митровице с правом се може рећи да је школа 21. века, јер оно што је за неке школе тек визија за наредне године, ова школа већ је постигла.

Њено највише постигнуће свакако је велики број талентованих и надарених ученика,који се, захваљујући посвећеним и креативним наставницима, са бројних такмичња у своју школу враћају с похвалама, признањима или дипломама, а будући да се једнака пажња посвећује и образовним задацима и vannastavnim активностима, као и уређењу и опремању школског амбијента, сви ђаци с радошћу долазе у ову школу, јер им пружа осећај задовољства и сигурности.

А да би се до оваквог стања стигло, ваљало је превалити дуг пут на којем се ове године нашло и највише покрајинско признање за образовне резултате, награда “Др Ђорђе Натошевић”

- Школу данас похађа преко 1.070 ученика и чине је матична школа у Сремској Митровици и издвојена одељења у два села- Шашинцима и Јарку -каже директор ове школе Зоран Ђурић. - Матична школа основана је 1953. године, а већ следеће године добила је данашњи назив, а 1971. године средствима самодоприноса изграђена је и данашња зграда.

И док је матична школа релативно млада, дугу традицију школства у Срему донеле су јој 1979. године у њу интегрисане школе ,,Доситеј Обрадовић” из Шашинаца и ,,Борис Кидрич” из Јарка, данас подручна осмогодишња одељења, од матичне школе удаљена 12 километара. Наиме, у писаним траговима школа у Јарку се први пут помиње 1733. године, када се настава одвијала у приватним кућама, док се 1746. године помиње изградња школске зграде у селу, док се прва школа у Шашинцима помиње 1749. под називом Мала српска вероисповедна школа, а нова зграда у овом селу подигнута је 1888. године.

На темељима овако дуге традиције данас школа “Јован Јовановић Змај” чврсто и сигурно корача, рекло би се не у будућност, него кроз њу, захваљујући опредељењу да оберучке прихвата нове ветрове у школству.

Једина школаовогодишњи лауреат признањаДр Ђорђе Натошевић“ – била је и међу првих пет у Србији и једина ван Београда у пројектуШкола без насиља”, а ове јесени додељена јој је и европска ознака квалитета за изузетност рада у оквиру Twinning пројекта Буди другпријави насиље, што је признање на највишем европском нивоу

- Пре осам година били смо међу прве три основне школе у Војводини у које је уведена билингвална настава - каже Зоран Ђурић. - Ова настава подразумева трећину часова на енглеском језику, а у нашој школи на енглеском се одржавају часови математике, географије и, наравно, енглеског, и то у склопу наставног плана и програма које утврђује Министарство просвете Републике Србије, то јест градиво се учи у истом обиму и према истим критеријумима као и на српском језику.

Билингвална настава, по речима Зорана Ђурића, реализује се у Сремској Митровици и у вртићу и у гимназији, тако да ученици имају континуитет. У програм наставе на енглеском у Основној школи “Јован Јовановић Змај” имплементиран је Цамбридге Интернатионал Primary Programmе за узраст од првог до петог разреда и Цамбридге лоњер sеcondary programmе за узраст од шестог до осмог разреда, по Цамбридге Интернатионал Еџаминатионс, једној од водећих образовних институција која нуди међународне програме за све нивое образовања. Ове програме признају унверзитети, kolеyi и послодавци широм света, тако да се ученицима пружа широк дијапазон животних могућности.

- Све ученике у петом разреду тестирамо и оне који показују склоност и таленат распоређујемо у билингвано одељење у шестом разреду-каже Зоран Ђурић и додаје да се после завршене основне школе ученици из овог одељења углавном уписују у билингвално одељење у Гимназији.

Једина школа овогодишњи лауреат признања “Др Ђорђе Натошевић” била је и међу првих пет у Србији и једина ван Београда у пројекту “Школа без насиља”,а ове јесени додељена јој је и европска ознака квалитета за изузетност рада у оквиру Twinning пројекта Буди друг – пријави насиље, што је признање на највишем европском нивоу.

- Ове године започели смо пројекат „Чаробна интеркултурална мрежа пријатељства” - каже директор ове школе. - Ученици из подручног одељења у Шашинцима учествовали су у пројекту „Пен пал” који им је омогућио да се, и то на немачком језику, дописују с вршњацима из Финске. Отворене су и нове могућности за школу у оквиру предстојећих Еразмус плус програма и стварају се услови за електронско учење путем портала разредне и предметне наставе. Наш пројекат “Вишејезичност” као услов европских интеграција, одобрен је у оквиру Ерасмус плус платформе и део је КА1 пројекта мобилности за запослене у школама и предшколским установама који се односе на мобилност наставног и ненаставног особља у циљу стицања искуства учења и држања наставе у другој држави. У оквиру овог пројекта наши наставници били су на студијским путовањима у Атини и у Словенији.

Директор ове школе међу реткима је који се не жали на услове рада. Каже, у 6.000 квадратних метара су 16 учионица опште намене, три кабинета, фискултурна и свечана сала, те хол за извођење културних активности, као и пратеће просторије за наставно, административно и помоћно особље. Због свега тога им је једина жеља наменска трпезарија за ученике у продуженом боравку, јер су једина школа у Општини која га има.

Д. Девечерски

 

ПројекатАкценат на Сремску Митровицуреализовала јеПанонија медијау сарадњи саДневником”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе која је суфинансијер пројекта

Пише:
Пошаљите коментар