U Mitrovačku OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” budućnost već stigla
Za Osnovnu školu „Jovan Jovanović Zmaj” iz Sremske Mitrovice s pravom se može reći da je škola 21. veka, jer ono što je za neke škole tek vizija za naredne godine, ova škola već je postigla.
Njeno najviše postignuće svakako je veliki broj talentovanih i nadarenih učenika,koji se, zahvaljujući posvećenim i kreativnim nastavnicima, sa brojnih takmičnja u svoju školu vraćaju s pohvalama, priznanjima ili diplomama, a budući da se jednaka pažnja posvećuje i obrazovnim zadacima i vannastavnim aktivnostima, kao i uređenju i opremanju školskog ambijenta, svi đaci s radošću dolaze u ovu školu, jer im pruža osećaj zadovoljstva i sigurnosti.
A da bi se do ovakvog stanja stiglo, valjalo je prevaliti dug put na kojem se ove godine našlo i najviše pokrajinsko priznanje za obrazovne rezultate, nagrada “Dr Đorđe Natošević”
- Školu danas pohađa preko 1.070 učenika i čine je matična škola u Sremskoj Mitrovici i izdvojena odeljenja u dva sela- Šašincima i Jarku -kaže direktor ove škole Zoran Đurić. - Matična škola osnovana je 1953. godine, a već sledeće godine dobila je današnji naziv, a 1971. godine sredstvima samodoprinosa izgrađena je i današnja zgrada.
I dok je matična škola relativno mlada, dugu tradiciju školstva u Sremu donele su joj 1979. godine u nju integrisane škole ,,Dositej Obradović” iz Šašinaca i ,,Boris Kidrič” iz Jarka, danas područna osmogodišnja odeljenja, od matične škole udaljena 12 kilometara. Naime, u pisanim tragovima škola u Jarku se prvi put pominje 1733. godine, kada se nastava odvijala u privatnim kućama, dok se 1746. godine pominje izgradnja školske zgrade u selu, dok se prva škola u Šašincima pominje 1749. pod nazivom Mala srpska veroispovedna škola, a nova zgrada u ovom selu podignuta je 1888. godine.
Na temeljima ovako duge tradicije danas škola “Jovan Jovanović Zmaj” čvrsto i sigurno korača, reklo bi se ne u budućnost, nego kroz nju, zahvaljujući opredeljenju da oberučke prihvata nove vetrove u školstvu.
- Pre osam godina bili smo među prve tri osnovne škole u Vojvodini u koje je uvedena bilingvalna nastava - kaže Zoran Đurić. - Ova nastava podrazumeva trećinu časova na engleskom jeziku, a u našoj školi na engleskom se održavaju časovi matematike, geografije i, naravno, engleskog, i to u sklopu nastavnog plana i programa koje utvrđuje Ministarstvo prosvete Republike Srbije, to jest gradivo se uči u istom obimu i prema istim kriterijumima kao i na srpskom jeziku.
Bilingvalna nastava, po rečima Zorana Đurića, realizuje se u Sremskoj Mitrovici i u vrtiću i u gimnaziji, tako da učenici imaju kontinuitet. U program nastave na engleskom u Osnovnoj školi “Jovan Jovanović Zmaj” implementiran je Cambridge International Primary Programme za uzrast od prvog do petog razreda i Cambridge lonjer secondary programme za uzrast od šestog do osmog razreda, po Cambridge International Edžaminations, jednoj od vodećih obrazovnih institucija koja nudi međunarodne programe za sve nivoe obrazovanja. Ove programe priznaju unverziteti, koleyi i poslodavci širom sveta, tako da se učenicima pruža širok dijapazon životnih mogućnosti.
- Sve učenike u petom razredu testiramo i one koji pokazuju sklonost i talenat raspoređujemo u bilingvano odeljenje u šestom razredu-kaže Zoran Đurić i dodaje da se posle završene osnovne škole učenici iz ovog odeljenja uglavnom upisuju u bilingvalno odeljenje u Gimnaziji.
Jedina škola ovogodišnji laureat priznanja “Dr Đorđe Natošević” bila je i među prvih pet u Srbiji i jedina van Beograda u projektu “Škola bez nasilja”,a ove jeseni dodeljena joj je i evropska oznaka kvaliteta za izuzetnost rada u okviru Twinning projekta Budi drug – prijavi nasilje, što je priznanje na najvišem evropskom nivou.
- Ove godine započeli smo projekat „Čarobna interkulturalna mreža prijateljstva” - kaže direktor ove škole. - Učenici iz područnog odeljenja u Šašincima učestvovali su u projektu „Pen pal” koji im je omogućio da se, i to na nemačkom jeziku, dopisuju s vršnjacima iz Finske. Otvorene su i nove mogućnosti za školu u okviru predstojećih Erazmus plus programa i stvaraju se uslovi za elektronsko učenje putem portala razredne i predmetne nastave. Naš projekat “Višejezičnost” kao uslov evropskih integracija, odobren je u okviru Erasmus plus platforme i deo je KA1 projekta mobilnosti za zaposlene u školama i predškolskim ustanovama koji se odnose na mobilnost nastavnog i nenastavnog osoblja u cilju sticanja iskustva učenja i držanja nastave u drugoj državi. U okviru ovog projekta naši nastavnici bili su na studijskim putovanjima u Atini i u Sloveniji.
Direktor ove škole među retkima je koji se ne žali na uslove rada. Kaže, u 6.000 kvadratnih metara su 16 učionica opšte namene, tri kabineta, fiskulturna i svečana sala, te hol za izvođenje kulturnih aktivnosti, kao i prateće prostorije za nastavno, administrativno i pomoćno osoblje. Zbog svega toga im je jedina želja namenska trpezarija za učenike u produženom boravku, jer su jedina škola u Opštini koja ga ima.
D. Devečerski
Projekat „Akcenat na Sremsku Mitrovicu” realizovala je „Panonija medija” u saradnji sa „Dnevnikom”. Stavovi izneti u ovom tekstu nužno ne izražavaju stavove lokalne samouprave koja je sufinansijer projekta