У Комори медицинских сестара арчили паре
Министарство здравља утврдило је да је Комора медицинских сестара и здравствених техничара Србије ненаменски трошила паре, да су кршени правни акти, те да је било злоуптребе положаја и наложило је исправљање неправилности.
Председница Управног одбора Коморе Јованка Ралић каже да је Министарство наложило десет мера које морају да испуне, те да цео посао мора да буде завршен до 24. септембра. Уколико се до тада не исправе све неправилности и не достави извештај Министарству, она очекује да ће бити уведене привремене мере, односно распуштени сви органи управљања и именовано радно тело које ће морати да отклони недостатке. Комора медицинских сестара има централу и шест огранака у којима је око 100.000 чланова. Према наводима Ралићеве, годишњи приход од чланарина је више од два милиона евра.
Јованка Ралић каже да војвођански огранак већ три године упозорава на неправилности у раду Коморе, посебно директорке Радмиле Угрица. Иницијативу за њен опозив поднели су 24. маја прошле године.
- Наше примедбе односиле су се на ненаменско трошење пара, а у питању су милиони динара за опремање пословног простора у Огранку у Београду, као и на куповину више службених кола за потребе централе, а нека од тих возила коштају и више од 20.000 евра, плаћених новцем медицинских сестара Србије. Такође имамо примедбу на непоштовање правних аката Коморе и злоупотребу овлашћења директора Коморе, као и на непримерену и лошу комуникацију са изабраним председницима органа и огранака Коморе и то председницима Управног и Надзорног одбора, Скупштине и огранака Војводина и Крагујевац - наводи Ралићева и додаје да су због тога више пута обраћали Министарству здравља, које је надлежно за њих према Закону о коморама, како би контролисало законитост рада и аката и донело предлог мера за отклањање неправилности.
Министарству су поднели документацију 30. маја прошле године и Јованка Ралић каже да је министар здравља др Златибор Лончар одмах по ступању на дужност, у августу прошле године, упутио захтев Министарству финансија и buyеtskoj инспекцији која је све до јануара ове године радила надзор финансијског пословања и у фебруару су објавили записник на 64 стране. Ралићева каже да су радили методом случајног узорка, а не по свим наводима које су им доставили.
- У вези с уређењем и опремањем пословног простора у Београду, обрадили су само да ли је у складу са законом одабрана фирма која је изводила грађевинске радове и открили су да није поштован Закон о јавним набавкама. За тај простор је постојало одобрење Скупштине коморе за опремање и привођење намени у износу од 6,2 милиона, а потрошено је 10,5. Поред тога, Радна група Министарства здравља контролисала је до јула правна акта и неке одлуке донете у последње две године и утврдили су да малтене ниједан правни акт није у складу са законом и позитивним прописима - наводи Јованка Ралић.
Према њеним речима, Министарство је у обједињеном извештају у десет тачка наложило мере и рокове за њихово испуњавање. Међутим, решење Министарства је стигло 25. јула на канцеларију Коморе и наложено да се достави свим органима у року од 15 дана.
- Решење је стигло 15-ог дана, али не свим органима Коморе, него само председницима органа. Нису хтели да га пошаљу и осталим члановима органа, а на основу тога смо у обавези да закажемо седнице, донесемо предлог мера и покренемо потупак утврђивања одговорности за све неправилности у раду Коморе, а првенствено директорке Радмиле Угрица - каже Ралић.
Према изреченим мерама, у року од 60 дана морају да се закажу и одрже седнице, а то је 24. септембар, јер је извештај Министарства од 24. јула. Јованка Ралић каже како не зна хоће ли у том року све бити урађено, а након тога треба да доставе извештај Министарству, које доноси коначну одлуку о стању у Комори и будућим мерама.
- Очекујем увођење принудних мера, јер нисмо сигурни да недостаци могу да се отклоне у роковима и то због подељености делегата и различитих ставова. Ако се уведу принудне мере, то значи да се распуштају сви органи управљања и министарство именује радно тело које има обавезу да у року од 120 или више дана отклони уочене недостатке и припреми нове изборе у Комори. Задовољни смо јер је ово први пут за 11 година постојања Коморе да је Министарство здравља урадило темељни надзор и зато су до сада појединци и радили зарад личног интереса, а не у интересу 100.000 медицинских сестара и техничара Србије - истакла је председница Управног одбора Коморе медицинских сестара и техничара Србије Јованка Ралић и додала како је ово је добар знак који се шаље здравственим радницима, да се од нечега кренуло у заштити њихових права, а не само да им се намећу обавезе.
Љ. Петровић
Опструкције одлагале Скупштину
Више од годину дана због опструкција није одржана седница Скупштине коморе, а Јованка Ралић каже како је већ то довољан разлог за распуштање органа управљања. Наредна Скупштина трбало би да буде у септембру, али са новим темама, а не онима које нису одржане из више наврата и којима је недостајао кворум.