U Komori medicinskih sestara arčili pare
Ministarstvo zdravlja utvrdilo je da je Komora medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije nenamenski trošila pare, da su kršeni pravni akti, te da je bilo zlouptrebe položaja i naložilo je ispravljanje nepravilnosti.
Predsednica Upravnog odbora Komore Jovanka Ralić kaže da je Ministarstvo naložilo deset mera koje moraju da ispune, te da ceo posao mora da bude završen do 24. septembra. Ukoliko se do tada ne isprave sve nepravilnosti i ne dostavi izveštaj Ministarstvu, ona očekuje da će biti uvedene privremene mere, odnosno raspušteni svi organi upravljanja i imenovano radno telo koje će morati da otkloni nedostatke. Komora medicinskih sestara ima centralu i šest ogranaka u kojima je oko 100.000 članova. Prema navodima Ralićeve, godišnji prihod od članarina je više od dva miliona evra.
Jovanka Ralić kaže da vojvođanski ogranak već tri godine upozorava na nepravilnosti u radu Komore, posebno direktorke Radmile Ugrica. Inicijativu za njen opoziv podneli su 24. maja prošle godine.
- Naše primedbe odnosile su se na nenamensko trošenje para, a u pitanju su milioni dinara za opremanje poslovnog prostora u Ogranku u Beogradu, kao i na kupovinu više službenih kola za potrebe centrale, a neka od tih vozila koštaju i više od 20.000 evra, plaćenih novcem medicinskih sestara Srbije. Takođe imamo primedbu na nepoštovanje pravnih akata Komore i zloupotrebu ovlašćenja direktora Komore, kao i na neprimerenu i lošu komunikaciju sa izabranim predsednicima organa i ogranaka Komore i to predsednicima Upravnog i Nadzornog odbora, Skupštine i ogranaka Vojvodina i Kragujevac - navodi Ralićeva i dodaje da su zbog toga više puta obraćali Ministarstvu zdravlja, koje je nadležno za njih prema Zakonu o komorama, kako bi kontrolisalo zakonitost rada i akata i donelo predlog mera za otklanjanje nepravilnosti.
Ministarstvu su podneli dokumentaciju 30. maja prošle godine i Jovanka Ralić kaže da je ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar odmah po stupanju na dužnost, u avgustu prošle godine, uputio zahtev Ministarstvu finansija i buyetskoj inspekciji koja je sve do januara ove godine radila nadzor finansijskog poslovanja i u februaru su objavili zapisnik na 64 strane. Ralićeva kaže da su radili metodom slučajnog uzorka, a ne po svim navodima koje su im dostavili.
- U vezi s uređenjem i opremanjem poslovnog prostora u Beogradu, obradili su samo da li je u skladu sa zakonom odabrana firma koja je izvodila građevinske radove i otkrili su da nije poštovan Zakon o javnim nabavkama. Za taj prostor je postojalo odobrenje Skupštine komore za opremanje i privođenje nameni u iznosu od 6,2 miliona, a potrošeno je 10,5. Pored toga, Radna grupa Ministarstva zdravlja kontrolisala je do jula pravna akta i neke odluke donete u poslednje dve godine i utvrdili su da maltene nijedan pravni akt nije u skladu sa zakonom i pozitivnim propisima - navodi Jovanka Ralić.
Prema njenim rečima, Ministarstvo je u objedinjenom izveštaju u deset tačka naložilo mere i rokove za njihovo ispunjavanje. Međutim, rešenje Ministarstva je stiglo 25. jula na kancelariju Komore i naloženo da se dostavi svim organima u roku od 15 dana.
- Rešenje je stiglo 15-og dana, ali ne svim organima Komore, nego samo predsednicima organa. Nisu hteli da ga pošalju i ostalim članovima organa, a na osnovu toga smo u obavezi da zakažemo sednice, donesemo predlog mera i pokrenemo potupak utvrđivanja odgovornosti za sve nepravilnosti u radu Komore, a prvenstveno direktorke Radmile Ugrica - kaže Ralić.
Prema izrečenim merama, u roku od 60 dana moraju da se zakažu i održe sednice, a to je 24. septembar, jer je izveštaj Ministarstva od 24. jula. Jovanka Ralić kaže kako ne zna hoće li u tom roku sve biti urađeno, a nakon toga treba da dostave izveštaj Ministarstvu, koje donosi konačnu odluku o stanju u Komori i budućim merama.
- Očekujem uvođenje prinudnih mera, jer nismo sigurni da nedostaci mogu da se otklone u rokovima i to zbog podeljenosti delegata i različitih stavova. Ako se uvedu prinudne mere, to znači da se raspuštaju svi organi upravljanja i ministarstvo imenuje radno telo koje ima obavezu da u roku od 120 ili više dana otkloni uočene nedostatke i pripremi nove izbore u Komori. Zadovoljni smo jer je ovo prvi put za 11 godina postojanja Komore da je Ministarstvo zdravlja uradilo temeljni nadzor i zato su do sada pojedinci i radili zarad ličnog interesa, a ne u interesu 100.000 medicinskih sestara i tehničara Srbije - istakla je predsednica Upravnog odbora Komore medicinskih sestara i tehničara Srbije Jovanka Ralić i dodala kako je ovo je dobar znak koji se šalje zdravstvenim radnicima, da se od nečega krenulo u zaštiti njihovih prava, a ne samo da im se nameću obaveze.
LJ. Petrović
Opstrukcije odlagale Skupštinu
Više od godinu dana zbog opstrukcija nije održana sednica Skupštine komore, a Jovanka Ralić kaže kako je već to dovoljan razlog za raspuštanje organa upravljanja. Naredna Skupština trbalo bi da bude u septembru, ali sa novim temama, a ne onima koje nisu održane iz više navrata i kojima je nedostajao kvorum.