Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТВОЈА РЕЧ Тамара Фијат (33): Поента је уживати у музици

06.08.2021. 11:51 11:53
Пише:
Фото: Vesna Lalić

Када је 2011. отишла у Аустралију, Тамара Фијат (33) из Кикинде схватила је шта значи безусловно квалитетна музика, што ју је инспирисало да и сама зађе у те воде, на неки свој начин, по ком је постала препознатљива, а и због ког је редовни сарадник на нашој омладинској страни „Твој лист“.

 Њен посао музичког селектора подразумева прављење плејлиста у складу са актуелном атмосфером, жељама, жанровима... Своје листе објављује на СоундЦлоуд каналу Тамарама - njnjnj.midžcloud.com/tamarama, али их и пушта у кафићима, клубовима, у музичким емисијама и 14. августа у новосадског „Шкрипа Пубу“ (Јеврејска 1). Како Тамара воли да опише свој рад, који је, сложићемо се раван уметничком делу, она музике склапа као неку слагалицу у којој су песме боје.

- Схватила сам да слушам најразличитију музику, нисам везана за један жанр, свашта може да ми се свиди и некако ми се свиђало што, кад нешто окачим а није толико познато, неко то послуша, па и коментарише и видим да се људима свиди. Онда ми се јавила жеља да не качим милион линкова, него да више песама спојим у плејлисту, да ли по жанру, тематици или расположењу, па бих то онда качила као један линк. Феедбацк је био добар и онда сам желела да поделим тај део себе који подразумева истраживање музике.

Колико је изазовно прилагодити се различитим жанровима, интересовањима, потребама?

- Доста на то утичу људи који су присутни, да ли у онлајн свету или уживо, њихова енергија, атмосфера коју створе... А нисам ту да испуњавам туђе захтеве, него се некако нађемо на пола пута, ја са својим жељама и са потребама људи који ће то слушати. Јер, поента јесте уживање у музици. Не усредсређујем се на један жанр, него прошетам кроз више њих и комуницирам са људима којима жанр такође није одредница.

Почетком октобра ће бити четири године откако постоји омладинска страна „Твој лист“ на којој си ти редован сарадник, а до сад си напра­вила за нас више од 160 најразличитијих плејлиста! И никад се ниси понављала...

- Од почетка је то била поента. Добила сам прилику да моје плејлисте излазе и у штампаној форми и то ми је био изазов да још више истражујем, преслушавам музику, залазим у неке музичке жанрове... Интеренет пружа такво богатство, то је једна библиотека светске музике. Тако да, увек се нађе неки бенд који има пет лајкова или пет слушања, а добар је заправо. Музика је непресушан извор бендова, извођача, тако да ми је најмањи проблем бити иновативна и оригинална, кад има толико тога, а тек ће још и да настане музике... Мој посао не може да се угаси.

Благо теби! На који начин баш за ову страну бираш како ћеш конципирати плејлисту?

- Често нешто што се мени лично дешава. Да ли је то раскид, нове љубави, уживам у лету, па у кафи, нешто што ми се дешава у животу нађе начин да се прикаже у плејлисти. Некад ни то нема везе, него чујем једну песму која ми се допала, па тражим нешто на тај фазон. Некад баш седнем јер хоћу песме о пријатељству, путовањима, о градовима у којима сам била. Увек ми падне нешто на памет.

С обзиром на то да пратиш све што се дешава на музичкој сцени, у ком правцу она иде?

- Мало је лењо рећи да музика није као што је била, али сматрам да, с обзиром на развој технологије, интернета и приступачности музици, много више људи има прилику да компонује и сними, да изда, макар и у својој личној варијанти. У том смислу, мислим да музика постаје нешто свакодневно и приступачно. Довољан је једна клик да послушамо оно што желимо. Тек ћемо видети како ће све то моћи да изгледа. Ето, током короне су били и онлајн концерти, фестивали, пробе, журке и све, мислим да ћемо тек да видимо у ком правцу ће се све развити. Можда ће нам и фрижидер пуштати музику кад га отворимо...

Шта си приметила, да ли се музика мења према захтевима пу­блике, или се укус публике мења у зависности од тога шта музика има да понуди?

- Сматрам да и једно и друго има утицаја, али не знам у којој мери, да ли пођеднако или не. Али, сви вучемо на једну страну, имамо неку тежњу да желимо да будемо послушани. Сви пратимо шта се дешава на музичкој сцени и разне ствари нас инспиришу да стварамо или да нам се нешто ново свиди. Немам одређен одговор на ово питање, стварно...

Имаш ли неки жанр који ти је најближи?

- Ја сам увек некако највише слушала индие роцк.

Колико ти је, онда, некад напорно да склапаш листе са жанровима који ти нису блиски?

- У суштини није. Лако је преслушати брдо музике и по свом нахођењу одабрати шта ти се свиди. То је све доста приступачно.

Била си у Аустралији од 2011. до 2015. године. Колико се млади тамо разлику од младих овде, нарочито кад причамо у музичком контексту? Како изгледа музички живот тамо и овде?

- Одлично питање! Ја сам веома задовољна својим музичким искуством у Аустралији. Тамо су фестивали многобројни и дешавају се скоро сваког месеца. Доста омладине тамо конзумира музику на све могуће начине. И њихова сцена је добра, било који жанр да је у питању, али баш зато што имају средства све и јесте квалитетно. Они су као малена музичка сцена за себе, иако Аустралија уопште није мала. Тамо ми се и родила жеља да радим ово што радим. Та њихова стваралачка енергија ме је инспирисала, а ако не пробаш не можеш ни да успеш.

Л. Радловачки

Пише:
Пошаљите коментар