Три четвртине грађана за увођење редовног војног рока
БЕОГРАД: Три четвртине грађана Србије подржава поновно увођење редовног војног рока, показало је данас представљено истраживање, које је обавио Истраживачки центар за одбрану и безбедност (ИЦОБ).
Представница ИЦОБ Јасмина Андрић је на конференцији за штампу рекла да се 74 процента анкетираних изјаснило за поновно увођење редовног војног рока, док је 26 одсто било против.
Како је објашњено, истраживање је спроведено у 11 општина и градова у Србији, у периоду од јануара до маја ове године, на укупно 1.117 испитаника оба пола и свих старосних структура, саопштило је Министарство одбране.
"Укупно 77 посто мушкараца је подржало такав одговор, а жена нешто мање, 74 процента, док, кад је реч о старосној структури, редовно служење војске има највећу подршку испитаника старијих од 60 година, а најмању у популацији 40 до 49 година", рекла је Андрићева.
На истој прес конференцији говорио је и државни секретар у Министарству одбране Александар Живковић, који је истакао да је оспособљавање грађана за одбрану од великог значаја за сваку земљу и да Министарство одбране пажљиво анализира реализацију садашњег концепта добровољног служења војног рока.
Он је подсетио да је обавезно служење војног рока обустављено одлуком Скупштине Србије почев од 1. јануара 2011. године, али да тим актом редовно служење војног рока није укинуто "већ само обустављено", уз обавезу увођења у војну евиденцију и служења у резервном саставу.
"Министарство одбране је у склопу организационих промена почетком ове године формирало нови сектор - Сектор за цивилну одбрану и припреме одбране, са циљем унапређења обуке грађана за одбрану земље, у складу са одредбама Закона о одбрани", рекао је Живковић и додао да се у Војсци Србије, у складу са плановима, изводи обука резервног састава лица која су одслужила војни рок.
Према његовим речима, Министарство, у сладу са Законом о одбрани и Законом о војној, радној и материјалној обавези, први пут организује 11-дневну обуку војних обвезника старијих од 30 година и преведених у резервни састав, који нису одслужили војни рок.
"Министарство одбране упутило је иницијативу за увођење садржаја обуке у школски систем Републике Србије како би ученици основних и средњих школа стицали основна знања о систему одбране, што је, уз већ поменуто, мера коју Министарство одбране и Војска Србије предузимају са циљем јачања укупне способности грађана за одбрану земље", рекао је Живковић.
Он је све испитанике који су се изјаснили за увођење обавезног служења војног рока, али и остале грађане који то желе, позвао да се пријаве за добровољно служење војног рока територијалним органима Министарства одбране, по месту пребивалишта.
На конференцији за штампу говорио је и генерал-мајор у пензији Видосав Ковачевић који је, коментаришући резултате истраживања, рекао да они говоре да ипак "Србин иде радо у војнике", а да је истраживање веома битно јер се бави најзначајнијим питањем одбране земље.
Присутнима се обратио и и генерал у пензији Божидар Форца, колумниста магазина "Одбрана и безбедност", чији је оснивач ИЦОБ, а чије је и штампано издање најављено за септембар.