moderate rain
11°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Све о лимфому у пет филмова

14.10.2016. 19:34 09:06
Пише:

Удружење пацијената оболелих од Хочкиновог лимфома покренуло јединствен онлајн програм едукације и по први пут у нашој земљи, али и на свету, оболелима су у оквиру

 кратких филмова представљене информације о болести, лечењу и свакодневним животним проблемима. Први филм је постављен на сајту Удружења, а планира се прављење и постављање још четири филма.

Председница Удружења пацијената оболелих од Хочкиног лимфома “Липа” Маја Коцић каже да ће сви филмови трајати од 10 до 11 минута и првеснтвено су намењени оболелима од Хочкиновог лимфома и члановима њихових породица.- Први филм објашњава шта је Хочкинов лимфом, наводе се механизми настанка болести, симптоми на које треба да се обарти пажња, али доноси и најосновнија питања која пацијент треба да постави лекару.

Након добијања дијагнозе људи су у шоку и неверици, а поред свих гужви у чекаоницама и амбулантама, пацијенти забораве шта све треба да питају. Зато је наведено десетак основних питања које треба да поставе лекару - објашњава Маја Коцић и напомиње да је ова у свету јединствена онлајн едукација представљена јавности пре два дана, а први филм је постављен на сајту половином септембра.



Међу оболелим су људи различитих година и нивоа образовања, а филмови су тако конципирани да уз анимације свима појашњавају материју и све је представљено једноставно и питко. Други филм ће се бавити терапијом, тема трећег биће трансплантација костне сржи, припрема за њу, као и опоравак након интервенције. Четврти део ће се бавити начином живота оболелих, недоумицама у вези с исхраном, сунчањем, одласком на море, физичким активностима, а пети ће се бавити такође практичним стварима, али из домена здравственог и пензионог осигурања и правима пацијената у тим областима.



Маја Коцић каже да лечење пацијената траје годинама, али и од првих симптома па до постављања коначне дијагнозе може такође да прође више година.- Број новооткривених оболелих је између 150 и 200 сваке године, а тачан број не знамо јер не воде сви центри прецизну евиденцију. Оболелих од нон-Хочкиновог синдрома је четири пута више, тако да је укупно годишње између 1.000 и 1.200 новооткривених. Постоје два подтипа Хочкиновог и више од 45 типова нон-Хочкиновог лимфома. У зависности од подтипа, разликује се и лечење. Код неких подтипова успешност лечења је и до 90 одсто, а постоје и подтипови који су јако агресивни и који могу да однесу човека за две недеље или за месец дана - објашњава Коцићева.



Хочкинов лимфом је релативно редак малигнитет и сврстан је у групу ретких болести. Најчешће оболевају млади између 15. и 35. године живота, а бележи се тренд све ранијег јављања болести. Различити сада доступни терапијски модалитети, као што су хемотерапија, радиотерапија и трансплантација, доводе до излечења у око 80 одсто случајева. Код преосталих 20 одсто



резултати су до недавно били разочаравајући, али применом савремене терапије продужено је преживљавање. Та савремена терапија је у нашој земљи регистрована, али се не налази на позитивној листи. Реч је о скупим лековима, али Маја Коцић истиче да би годишње њу добијало између 10 и 15 младих пацијената, што није велики број и не представља јако велико улагање.



Централна комисија за лекове недавно је усвојила списак приоритетних лекова и предложила Републичком фонду за здравствено осигурање да почне преговоре с носиоцима дозволе за стављање лека у промет, како би с њима закључила посебне уговоре за те лекове. На увоз тако чека лек из прве групе приоритета за хематологију: адцетрис (ХЛ) који се користи у лечењу Хочкин лимфома.



Љ. Петровић

 

Еминентни лекари радили видео-прилоге



Удружење “Липа” је видео-прилоге направило у сарадњи с еминентним лекарима и објављује их на интернет страници удружења www.lipa.org.rs. У осмишљавању пројекта учествовали су стручњаци, лекари из Српске лимфомске групе и из клиничких центара широм Србије.

Пише:
Пошаљите коментар