Студије у Француској на длану
На Универзитету у Новом Саду отправник послова Амбасаде Француске Никола Фај отворио је Путујући студентски сајам француских универзитета.
„Данас ћете имати прилику да чујете презентације реномираних француских универзитета из разних области, од технологије до уметности, а посебно бих желео да истакнем квалитет рада на Универзитету у Новом Саду, који привлачи француске универзитете и високе школе, тако да ове године имамо и два нова учесника на Сајму - Високу школу за управљање предузећима из Екса у Прованси и Универзитет из Лиона“, рекао је Никола Фај.
„Ове године Сајам нуди и једну новину - могућност састанка између стручњака виског образовања из Србије и Француске, како би се иницирале нове могућности за сарадњу“, поручио је Фај.
О вековном пријатељству и везама Француске и Србије на отварању сајма говорила је подсекретарка у Покрајинском секретаријату за високо образовање и научно истраживачку делатност професорка др Светлана Михић, док је проректорка за међународну сарадњу УНС-а професорка др Сања Стојановић подсетила на то да је један од приоритета ове институције баш унапеђивање мобилности студената и особља, чему служи и ова манифестација.
Посетиоци сајма читав дан су могли да се на штандовима у холу Ректората упознају с понудом универзитета и веома цењених високих школа из Париза, Лиона, Марсеја.
Марина Петровић, судентима је из прве руке говорила о студијама у Француској јер се, после студија на Сорбони, запослила на престижној Високој школи за управљање предузећима, који се на Сајму преставио први пут, а нуди мастер и докторске студије.
Поред француских, представили су се и бугарски универзитети, који на француском нуде мастер и докторске студије за француске дипломце.
На питања о томе како отићи на студије у Француску заинтересовани су могли да се обавесте на штанду Француског института и Цампус Франце - организације задужене за стране студенте.
„Ми промовишемо студије у Француској и стипендије Владе Француске за стране студенте, али дајемо обавештења и о свему осталом везаном за студирање у Француској“, каже координаторка за студенте у Француском институту Сања Елезовић.
„На 3.500 француских високошколских установа годишње оде да студира око 800 студената из Србије, а 50 их буде са стипендијом француске Владе и тај број се из године у годину поверћава.“
По речима Сање Елезовић, конкурс за ове стипендије отворен је данас, а сви зантересовани требало би да знају да знање француског језика није неопходно, јер на многим универзитетима у Француској постоје програми на енглеском наставном језику.
Могућност стипендирања студија и у Француској на сајму представили су и Темпус и Еразмус+ програми Европске уније, али и наша земља, која ту могућност нуди кроз стипендије Доситеја.
Путујући сајам француских универзитета на Универзитету у Новом Саду одржан је другу годину заредом и део је осмог Путујућег сајма који се одржава под покровитељством агенције Цампус Франце, а у организацији француских института из Србије, Бугарске, Албаније, Грчке и Босне и Херцеговине. Пре Новог Сада Сајам је био у Варни, Солуну, Тирани и Сарајеву, а завршава се сутра у Београду.
Д. Девечерски