Studije u Francuskoj na dlanu
Na Univerzitetu u Novom Sadu otpravnik poslova Ambasade Francuske Nikola Faj otvorio je Putujući studentski sajam francuskih univerziteta.
„Danas ćete imati priliku da čujete prezentacije renomiranih francuskih univerziteta iz raznih oblasti, od tehnologije do umetnosti, a posebno bih želeo da istaknem kvalitet rada na Univerzitetu u Novom Sadu, koji privlači francuske univerzitete i visoke škole, tako da ove godine imamo i dva nova učesnika na Sajmu - Visoku školu za upravljanje preduzećima iz Eksa u Provansi i Univerzitet iz Liona“, rekao je Nikola Faj.
„Ove godine Sajam nudi i jednu novinu - mogućnost sastanka između stručnjaka viskog obrazovanja iz Srbije i Francuske, kako bi se inicirale nove mogućnosti za saradnju“, poručio je Faj.
O vekovnom prijateljstvu i vezama Francuske i Srbije na otvaranju sajma govorila je podsekretarka u Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i naučno istraživačku delatnost profesorka dr Svetlana Mihić, dok je prorektorka za međunarodnu saradnju UNS-a profesorka dr Sanja Stojanović podsetila na to da je jedan od prioriteta ove institucije baš unapeđivanje mobilnosti studenata i osoblja, čemu služi i ova manifestacija.
Posetioci sajma čitav dan su mogli da se na štandovima u holu Rektorata upoznaju s ponudom univerziteta i veoma cenjenih visokih škola iz Pariza, Liona, Marseja.
Marina Petrović, sudentima je iz prve ruke govorila o studijama u Francuskoj jer se, posle studija na Sorboni, zaposlila na prestižnoj Visokoj školi za upravljanje preduzećima, koji se na Sajmu prestavio prvi put, a nudi master i doktorske studije.
Pored francuskih, predstavili su se i bugarski univerziteti, koji na francuskom nude master i doktorske studije za francuske diplomce.
Na pitanja o tome kako otići na studije u Francusku zainteresovani su mogli da se obaveste na štandu Francuskog instituta i Campus France - organizacije zadužene za strane studente.
„Mi promovišemo studije u Francuskoj i stipendije Vlade Francuske za strane studente, ali dajemo obaveštenja i o svemu ostalom vezanom za studiranje u Francuskoj“, kaže koordinatorka za studente u Francuskom institutu Sanja Elezović.
„Na 3.500 francuskih visokoškolskih ustanova godišnje ode da studira oko 800 studenata iz Srbije, a 50 ih bude sa stipendijom francuske Vlade i taj broj se iz godine u godinu poverćava.“
Po rečima Sanje Elezović, konkurs za ove stipendije otvoren je danas, a svi zanteresovani trebalo bi da znaju da znanje francuskog jezika nije neophodno, jer na mnogim univerzitetima u Francuskoj postoje programi na engleskom nastavnom jeziku.
Mogućnost stipendiranja studija i u Francuskoj na sajmu predstavili su i Tempus i Erazmus programi Evropske unije, ali i naša zemlja, koja tu mogućnost nudi kroz stipendije Dositeja.
Putujući sajam francuskih univerziteta na Univerzitetu u Novom Sadu održan je drugu godinu zaredom i deo je osmog Putujućeg sajma koji se održava pod pokroviteljstvom agencije Campus France, a u organizaciji francuskih instituta iz Srbije, Bugarske, Albanije, Grčke i Bosne i Hercegovine. Pre Novog Sada Sajam je bio u Varni, Solunu, Tirani i Sarajevu, a završava se sutra u Beogradu.
D. Devečerski