Студентска пракса у ИТ сектору
Универзитет Едуконс и удружење Војводина ИКТ кластер склопили су споразум о сарадњи којим се студентима омогућује пракса у ИТ компанијама. Споразум су потписали ректор Едуконса
Александар Андрејевић и директор ИКТ кластера Милан Шолаја. Овај потез, по речима Андрејевића, саставни је део Едуконсове стратегије развоја програма пројектног студирања који у великој мери партнерским институцијама омогућује заједничка научна и стручна истраживања, усмерену едукацију запослених и реализацију студентске праксе и стручног усавршавања.
- Ово је и позив студентима да упишу Факултет информационих технологија Универзитета Едуконс, с обзиром на то да овакав начин сарадње с Војводина ИКТ кластером обезбеђује праћење напредовања студената и на тај начин им отвара врата ка могућем запослењу – рекао је Андрејевић.
Војводина ИКТ кластер окупља најбоље домаће компаније из сектора информационих технологија и уз снажну подршку заједнице, остварује сарадњу с многим угледним институцијама из области образовања, регионалног развоја и цивилног сектора.
- У Војвођанском ИКТ кластеру покушавамо да кроз троструку спиралу – пословна заједница, државна управа и образовне институције - окупимо људе у активностима и пројектима који доприносе нашем дугорочном циљу и визији – дигиталној Србији. То је Србија у кјојој су нове технологије препознате као покретач економских и друштвених процеса. Србија је потенцијално богата земља захваљујући технологијама које су, видимо, данас веома успешне, рекао је директор ИКТ кластера Милан Шолаја, истакавши да нашим ИТ компанијама, веома успешним на светском тржишту, једини проблем јесте недостатак кадрова.
Декан Факултета информационих технологија Едуконс универзитета професор др Душан Малбашки наводи да ће ова сарадња бити најшира могућа. – Акценат је на студентима и њиховој обуци кроз праксу, док ће компанијама бити пружена могућност да одаберу оне који се на њој покажу најбољима.
На Едуконс универзитету, координаторка Одељења за сарадњу с привредом Андреа Андрејевић Панић каже да је овај универзитет пре пар година почео да развија пројектно студирање.
- То је платформа на основу које желимо да изађемо у сусрет студентима и остваримо функционално повезивање универзитета с проивредом, како би на најбољи начин могли да прилагођавамо курикулуме, односно, научно наставне програме потребама тржишта, дајемо студентима шансу да се повезују с фирмама и на тај начин остваре даље усавршавање.
В. Црњански