Студенти етномузикологије чувају од заборава традиционалну музику
Поводом 30 година студија етномузикологије, студенти са тог студијског програма на Академији уметности у Новом Саду синоћ су одржали концерт на којем су се представили сплетом традиционалних песам из земље и региона.
Редовни професор АНУС у пензији др Нице Фрациле истакао је да је концерт инспирисан традиционалном песмом, а припреман је у класи в. д. шефа Катедре за музикологију и етномузикологију, ванредног професора Академије уметности др Весне Ивков.
Публика је уживала у песмама које, како каже др Нице Фрациле, плене лепотом и инструменталним сјајем чији век трајања зависи од нас самих.
- На овај начин чувамо оно што је најсветлије, најчистије и најмилије - истакао је Фрациле.
Иначе, у години јубилеја, када се обележава 30 година студија етномузикологије, треба подсетити да је на Одсеку за музичку уметност 1993. године отворена подгрупа за музикологију и етномузикологију, 2005. је уведено традиционално певање, а годину дана касније и традиционално свирање.
- Ових 30 година дугујемо свима који су уткали свој рад да би овај студијски програм опстао - истакла је др Весна Ивков, ванр. проф. АУНС, руководилац студијског програма Етномузикологија и в. д. шефа Катедре за музикологију и етномузикологију. Она је нагласила да студенти, будући етномузиколози, чувају од заборава традиционалну музичку баштину.
Пред преуном салом Мултимедијалног центара Академије уметности, садашњи и бивши студенти су одушевили присутне својом изведбом српских традиционалних песама из Срема, Шумадије, Босне и Херцеговине, потом Босанске Посавине, Црне Горе, обрадом мађарске песме из Срема, хрватске традиционалне песме из Истре, мелодијама традиционалне румунске песме и плеса, песмом из Северне Македоније...
Д. Николић