Studenti etnomuzikologije čuvaju od zaborava tradicionalnu muziku
Povodom 30 godina studija etnomuzikologije, studenti sa tog studijskog programa na Akademiji umetnosti u Novom Sadu sinoć su održali koncert na kojem su se predstavili spletom tradicionalnih pesam iz zemlje i regiona.
Redovni profesor ANUS u penziji dr Nice Fracile istakao je da je koncert inspirisan tradicionalnom pesmom, a pripreman je u klasi v. d. šefa Katedre za muzikologiju i etnomuzikologiju, vanrednog profesora Akademije umetnosti dr Vesne Ivkov.
Publika je uživala u pesmama koje, kako kaže dr Nice Fracile, plene lepotom i instrumentalnim sjajem čiji vek trajanja zavisi od nas samih.
- Na ovaj način čuvamo ono što je najsvetlije, najčistije i najmilije - istakao je Fracile.
Inače, u godini jubileja, kada se obeležava 30 godina studija etnomuzikologije, treba podsetiti da je na Odseku za muzičku umetnost 1993. godine otvorena podgrupa za muzikologiju i etnomuzikologiju, 2005. je uvedeno tradicionalno pevanje, a godinu dana kasnije i tradicionalno sviranje.
- Ovih 30 godina dugujemo svima koji su utkali svoj rad da bi ovaj studijski program opstao - istakla je dr Vesna Ivkov, vanr. prof. AUNS, rukovodilac studijskog programa Etnomuzikologija i v. d. šefa Katedre za muzikologiju i etnomuzikologiju. Ona je naglasila da studenti, budući etnomuzikolozi, čuvaju od zaborava tradicionalnu muzičku baštinu.
Pred preunom salom Multimedijalnog centara Akademije umetnosti, sadašnji i bivši studenti su oduševili prisutne svojom izvedbom srpskih tradicionalnih pesama iz Srema, Šumadije, Bosne i Hercegovine, potom Bosanske Posavine, Crne Gore, obradom mađarske pesme iz Srema, hrvatske tradicionalne pesme iz Istre, melodijama tradicionalne rumunske pesme i plesa, pesmom iz Severne Makedonije...
D. Nikolić