Стевановић: Мере дају резултате, али нема опуштања
БЕОГРАД: У Србији је све мање нових оболелих од корона вируса, а број позитивних полако, али стабилно пада, рекао је данас директор Инфективне клинике КЦ Србије Горан Стевановић али и указао да то не значи да је време за опуштање.
„Подаци за данашњи дан су доста добри, што говори да мере и напори који су предузети дају резултате”, истакао је Стевановић.
"Ипак, ни у ком случају не смемо да се заварамо и да помислимо да је посао завршен и да се епидемија завршила. Успели да ставимо под контролу, али ће бити потребан одређени временски период да се одрже овакви резултати", додао је.
Стевановић истиче да смо успели да задржимо ствар под контролом, али да нам је и даље потребан велики опрез и поштовање свих мера како би се овај тренд одржао.
И имунолог Срђа Јанковић је рекао да је сада очигледан позитиван тренд и да нема сумње да ствари иду добрим током, али да морамо да наставимо као и до сада и још чвршће да спрводимо мере, уз попуштања која су омогућена овим током.
"Никако не смемо сада да почнемо да се поигравамо и да мислимо да смо победили, морамо до краја да будемо одговорни", закључио је.
„Основна разлика између симптома алергије и вируса корона је температура, јер ниједна алергија није праћена високом температуром”, објаснио је Стевановић.
Одговарајући на питање новинара како да грађани разликују симптоме алергије од симптома вируса корона, Стевановић каже да грађани који годинама имају алергију већ препознају њене симптоме, а то су цурење из носа и "гребуцкање грла", али не и температура.
“Главна, кључна разлика је повећање температуре”, рекао је Стевановић.
Он је саветовао пацијентима који нису сигурни да ли је у питању алергија или најранији почетак вируса корона да се јаве у ковид амбуланту.
Директор Инфективне клинике КЦС Драган Стевановић упозорава да још нема места за опуштање и да велико релаксирање мера не треба очекивати још две недеље.
Стевановић је истакао да су тренутне бројке резултат озбиљности и поштовања мера грађана, и додао да ће релаксирање мера зависити не само од пада броја оболелих на дневном нивоу, већ и од укупног броја заражених, колико је тешких случајева на респираторима, колико у привременим болницама…
Кад је реч о дужини полицијског часа за предстојећи викенд, она ће, како је најавио министар Златибор Лончар, бити донесена сутра.
Одговарајући на питање новинара када ће грађани бити информисани колико ће полицијски час трајати овог викенда, Лончар каже да одлука о томе још није донета, јер се анализе и процене тренутно раде, као и да одлуке о свим мерама зависе од више фактора.
“Не желимо нигде да погрешимо, ни да пожуримо ни да закаснимо. Чекамо анализе тестова, броја тешких случајева, броја пацијената на интензивној нези, у привременим болницима, они који су отишли кући… Много фактора утиче на доношење одлуке”, рекао је Лончар.