broken clouds
19°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.058
usd
105.2585
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Спремнији за претприступне фондове ЕУ

20.07.2016. 20:41 11:39
Пише:

Влада Краљевине Шведске је програм подршке развоју инфраструктуре у области заштите животне средине у Србији финансирала са више од 4.000.000 евра.

Један од најбитнијих резултата сарадње је креирање неопходне инфраструктуре како би се у овој години пројекти, који су спремни и зрели за финасирање из претприступних фондова Европске уније, подржали са 100 милиона евра бесповратних средстава.

На надавно одржаној седници Управног одбора програм подршке развоју инфраструктуре у области заштите животне средине државна секретарка Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић указала је да је, захваљујући досадашњој сарадњи решено око 80 одсто свих наслеђених проблематичних пројеката.



- За преостале смо успели да припремимо тендерску документацију и обезбедимо финансирање, припремимо и усвојимо неке од најзачајнијих стратешких докумената у области заштите животне средине, створимо правни оквир за Зелени фонд, припремимо подзаконске акте и повећамо капацитете који ће омогућити прикупљање и до 12 милијарди динара еколошких такси уместо досадашњих шест, да спроведемо важне инфраструктурне пројекте, што ће нам омогућити да се будући пројекти из области инфраструктуре животне средине спроводе много ефикасније и успешније - истакла је Стана Божовић. - Данас Србија има јасну визију и план припреме, финансирања и спровођења инфраструктурних пројеката из области заштите животне средине, како би у планираном и реалном року достигла задате циљеве и на тај начин обезбедила својим грађанима здраву животну средину, која је у складу са стандардима ЕУ. 



Шведска ће наставити да пружа подршку Србији за развој заштите животне средине и у наредном периоду кроз четири специфична споразума о донацији, вредна 10.000.000 евра. Подршка коју Шведска даје за припрему пројекта за третман отпадних вода за град Ниш резултираће највећим инфраструктурним пројектом из заштите животне средине уопште, односно другим највећим инфраструктурним пројектом који је ЕУ финансирала у Србији до сада.



Директор Шведске развојне агенције за Србију Торгни Свенунгсон указао је да је генерални директор Шведске међународне Агенције за развој, приликом боравка у Бриселу и у разговору са највишим руководством Генералног директората Европске Комисије за суседску политику и проширење, истакао неопходност наставка реализације великих инфраструктурних пројеката из области животне средине у Србији.



- Наш нови програм подршке усмерен ка припреми и развоју инфраструктуре у области животне средине, који би ускоро требало да почне да се реализује, има за циљ да помогне министарству да припреми квалитетне и зреле инфраструктурне пројекте за финансирање из ИПА фондова ЕУ - рекао је Свенунгсон. - Очекујемо да то буду пројекти у Нишу, Новом Саду, Крагујевцу, али и другим општинама и регионима у Србији, а на тај начин Шведска ће дати свој допринос Србији у процесу приступања ЕУ за област животне средине.



Д. Млађеновић

 

Пројекти у Војводини



У претходне две године у целој Србији  је реализовано низ пројеката.Захваљујући томе у Војводини је отворена осма регионална санитарна депонија у Панчеву, изграђено постројење за третман отпадних вода у Белој Цркви, урађена припрема и ревизија пројектно техничке документације за регионални систем за управљање отпадом у Новом Саду, ревизија пројектно техничке документације за регионални систем за управљање отпадом у Суботици, ревизија пројектно техничке документације за регионални систем за управљање отпадом и третман отпадних вода у Зрењанину, дата је и подршка за јавну набавку линије за сепарацију и хале у Сремској Митровици, а урађена је и анализа и припрема документације за санитарну депонију у Инђији.

Аутор:
Пошаљите коментар