СПЕКТАКУЛАРНО ОТКРИЋЕ Пронађено непознато каснонеолитско насеље у Банату ЕВО ПРЕ КОЛИКО ХИЉАДА ГОДИНА СУ ЉУДИ ЖИВЕЛИ ОВДЕ
Међународни тим стручњака, окупљен на пројекту Борђош, открио је још једно велико преисторијско насеље чија старост се процењује на 7.000 година и које се простирало на око 13 хектара.
Како је саопштено из Музеја Војводине у Новом Саду, екипа стручњака са Института за преисторију и рану историју „Кристијан Албрехт” Универзитета у Килу у Немачкој и Музеја Војводине у Новом Саду, заједно са партнерима из Народног музеја Зрењанин и Народног музеја Панчево, открила је до сада непознато каснонеолитско насеље у близини реке Тамиш код села Јарковац. Како су објаснили, успешна теренска истраживања у марту ове године пружила су нови увид о животу људи у периоду касног неолита у српском делу Баната. Ово откриће је од изузетног значаја јер су до сада позната свега два велика каснонеолитска насеља у средњем и јужном делу Баната – Борђош код Новог Бечеја и Опово код Панчева.
- На површини некадашњег насеља пронађен је богат покретни археолошки материјал који указује на постојање насеља које се приписује винчанској, односно банатској варијанти те културе (од 5.400 до 4.400 године пре нове ере). Окружено је системом ровова од којих су на геомагнетном снимку видљива четири, а на неким деловима избројано је чак шест. Тамне аномалије на снимку представљају некадашње куће које су страдале у пожару. Овај локалитет има огроман потеницијал за даља археолошка истраживања, пре свега због преплитања и међусобног утицаја каснонеолитских култура на овом подручју - наводе из Музеја Војводине.
С. К-ч