Све је мање медицинских сестара које одлазе у Немачку
БЕОГРАД: У последњих неколико година више стотина медицинских сестара и техничара отишли су на рад у Немачку и чини се, судећи по огласима којима се они траже тај тренд не престаје, међутим у Националној служби за запошљавање кажу да је у првом кварталу ове године приметан мањи број заинтересованих који су се пријавили на њихов конкурс за посао у овој земљи.
Надлежни кажу да је то због тога што српски радници за здравствену негу у Немачкој не раде на пословима за које су квалификовани, већ углавном као неговатељи, препрека је и знање немачког језика који је неопходан, а одлазак ,процењује се, смањиће и најављено повећања плата и бољи услови за здравствене раднике, пре свега медицинске сестре.
Истовремено, у Комори медицинских сестара и техничара Србије наводе да се бележи број медицинског особља, посебно инструментарки и техничара, који се враћају из иностранства због неприхватљивих услова.
Национална служба за запошљавање, кроз сарадњу са две немачке организације, посредује у склапању уговора о раду наших радника са немачким послодавцима, а правна саветница те институције Ивана Кастратовић каже за Танјуг да је приоритет НСЗ да се не угрози стање у нашем здравственом систему.
Подсетила је да је 2016. године, 360 медицинских сестри и техничара самостално пронашло послодавца у Немачкој, а 126 њих запослено је у оквиру пројекта "Трипле win" НСЗ, да се лане те бројке нису значајно мењале, док је у прва четири месеца ове године 36 радника добило посао преко овог пројекта, а самостално њих 47.
Председница Удружења медицинских сестара-техничара и бабица Дијана Оташевић каже да и даље постоји низ проблема због којих медицинско особље одлази у Немачку да ради, али посебно наглашава лоше регулисану професију сестринства.
Један од разлога, тврди Оташевић, јесу и лоси економски и социјални услови за сестре и техничаре.
"Плате медицинских сестара су веома ниске, како је и председник Србије рекао, а оне раде најтеже послове у систему здравствене заштите", додала је председница удружења.
Међутим, она сматра да ће повећање плата запосленима у здравству, а пре свега сестрама, које је Вучић најавио пре неколико дана, допринети, али не у потпуности, одласку запослених у здравству на рад у Немачку, и друге земље.
" Постоје и дубљи проблеми као што је нерегулисан статус сестара у систему здравствене заштите, као и непостојање сестре као представника професије у Министарству здравља", објаснила је Оташевић за Танјуг.
Она сматра да је неопходно донети Закон о сестринству, који би се ослањао на Закон о здравственој зашитити, а којим би, како је додала, сестре постале видљиве а њихове услуге, које се сада подразумевају уз друге, имале тачну цену.
У супротном, председница удружења сестара, упозорава да би се могао наставити тренд одласка медицинског особља у иностранство, а домаће здравство остати без медицинских сестара.
Како каже, све је то важно јер, према подацима Светске здравствене организације, сестре остварују више од 69 одсто свих здравствених услуга.
Проблемима сестара и медицинског особља бави се и Комора медицинских сестара и техничара Србије, а директорка коморе Радмила Угрица у проблеме је уврстила и дуго чекање на радно место и дуг временски период рада на одређено време.
Уколико Србија "жели да задржи" медицинско особље, потребно је, сматра она, добра организација и кадрирање здравствених установа са образовним инситуцијама и Министарством просвете.
Поред тога, навела је потребу повећања надокнаде за сменски рад, дежурства и приправност.
Угрица сматра да би требало изменити и допунити Правилник о обављању медицинске делатности у здравственим установама, где би се урадила нова систематизација, опис послова и делокруг рада.