Слојевитим одевањем против зиме
Због сниженог базалног метаболизма, физичке неактивности и промена у органским системима током година, старије особе спадају у ризичну групу посебно осетљиву на ниске температуре.
Стога им се препоручује да избегавају хладноћу, пре свега у раним јутарњим и ноћним сатима, нарочито ако имају срчане или респираторне болести.
Сениори ваља да носе одећу која је слојевита и не преуска, по могућности да буде од вуне, полипропилена и свиле, који задржавају више топлоте у унутрашњим слојевима него памук, док спољни слој треба да је непропустан на ветар и влагу.
Излазак кад је температуре испод нуле најбоље је одложити, међутим, ако се не може избећи, глава нека буде заштићена капом, руке рукавицама а уста прекривена шалом, ради превенције директног удисања оштрог ваздуха. Важна је топла и комотна обућа, без високих пета.
Уколико се примети повећано знојење, треба се што пре пресвући, скинути влажну одећу, која узрокује губитак топлоте, и ослободити се сувишне. Није добро игнорисати дрхтавицу током боравка напољу јер је то знак за хитан повратак у кућу.
Није пожељан тежи физички рад на отвореном, нити било које друге активности које доведе до умарања и убрзаног дисања на спољним ниским температурама. Ход по залеђеним површинима може изазвати пад и ломове костију. Потребно је и да се свакодневно у организам унесе оптимална количина течности, пре свега топлих напитака, док је пожељно избегавати алкохол и кофеин.
Старије особе временом губе могућност осећаја промена температура те је добро да прате временску прогнозу и имају термостат у кући. Они склони отицању ногу и зими треба да пазе на елементе које им погоршавају тегобе, избегавају дуго стајање и седење, нарочито прекрштених ногу, ципеле с високом или прениском потпетицом.
Ако се појаве симптоми попут трњења те губитка осећаја, уз изразито бледу, а након утопљавањау црвену кожу периферних делова тела, ваља потражити помоћ лекара. Током хладних месеци потребно је да млађи чланови породице чешће контактирају са старијима ако живе сами, а они уз себе увек носе лична документа и број телефона укућана или блиских осооба.
Љ. Петровић