overcast clouds
11°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Само школа и посао извлаче из беде

05.04.2018. 11:43 11:45
Пише:
Фото: Ото Филип

“Ако мислите да је тешко бити жена, покушајте бити Ромкиња.

Још боље, покушајте бити успешна Ромкиња. Још теже је бити Ромкиња без школе, без посла и крова над главом, у сталној бризи за будућност деце, у окружењу без разумевања...” – поручила је посланица у Скупштини АПВ Јелена Јовановић на Округлом столу чија је тема била “Положај Ромкиња у АП Војводини – изазови и перспективе”. Скуп, у организацији покрајинског омбудсмана, одржан је у току кампање женског ромског активизма, ове године под мотом “И права Ромкиња су људска права”.

Ромкиње су вишеструко дискриминисана група, оне своју припадност полу и етницитету, како је нагласио покрајински заштиник грађана - омбудсман др Зоран Павловић, “плаћају скупље, него што је то случај са припадницима осталих етничких заједница”. Павловић сматра да не постоји лак и једноставан начин, само прави начин побољшања њиховог положаја, а то је, пре свега разарање зачараног круга беде.


С факултетом, а незапослене

Није довољно образовати жене у росмкој заједници, већ и мушкарце, поготов очеве, јер они имају моћ, сматра професор емеритус УНС Свенка Савић. Она наглашава да је значајан број високообразованих Ромкиња у Новом Саду, али да немају могућност да се запосле, а посебно је поражавајућа чињеница што оне поседњих година врло често одлазе из земље.


- Ако желимода променимо положај Ромкиња, онда треба да омогућимо сваком ромском дечаку и свакој девојчици да се школује, свакој Ромкињи да се запосли, запосленој пристојну зараду, како би њено дете сутра могло да стартује са боље позиције од оне са које је она кренула – рекао је омбудсман Павловић и додао да се Ромкињама морају омогућити права и услуге које јој до сада нису биле доступне, мора се заштитит када је нападнута и лечити када је болесна. А, интеграција је попут двосмерне улице – нема успешне ако у томе не учествују и комшије Рома, дакле припадници већине.

Координаторка СОС телефона на језицма национаних мањина Даница Јовановић из Удружња Рома Нови Бечеј подсетила је да је ово удружење једино које омогућава ову врсту помоћи и на ромском језику, док то није могуће ни у  једном центру за соција ни рад у земљи. Она је нагласила да институције не разумеју, нити узимају у обзир спецфичан положај Ромкиња, које се суочавају са прислним раним браковима, сиромаштвом, родајом... По подацима Уницефа, 14 одсто ромских девојчица од 15 до 19 година су удате пре 14. године. Слични подаци се односе и на дечаке.


Кршење права и крађа будућност

Детињство Ромкиња траје кратко, често се удају веома рано и против своје воље. Прислним браковима се крше њихова права, ускраћује им се образовање, руинира здравље, онемогућава запошљавање, краде будућност... Ригидни мултикултаралисти би рекли, чуло се на скупу, да је реч о бичају важном за идентите заједнице. Али, праксе којом се крше права деце и на суров наин доводи у питање њихова добробит, не могу да рачунају на очување и зашиту културе. Право мора имати предност у односу на обичаје, а добробит деце у односу на колективни идентите. Дечијим браковима погодују сиромаштво, непросвећеност, социјална изолација, незаинтересованост друштва, прећутна толеранција надлежнијх и одсуство санкција.


- Велика је дискриминација Ромкиња и Рома када је реч о комуникацији са институцијама – са њима се разговара на ходнику и у чекаоницама. И мене као активисткињу најчешће тако примају. Морамо се борити дасе расизам и фашизам смање и нестану из институција система – рекла је Јовановић.

Повереник за заштиту равноправности Милан Нколић изнео је да, према истраживањима 2013. и 2016. годин о односу грађана и представника власти у Србији према дискриминацији, постоји велика етничка дистанца према националним мањинама, поготово пема Ромима, Албанцима и Хрватима. Навише притужби на дискриминацију током прошле године било је, чак половина, поднето због дискриминације Рома и Ромкиња. Свака друга стратешка парница покренута је из истог разлога.

Са физичким и вербалним насиљем у породици суочено је 75 одсто Ромкиња, њихов животни век је у просеку 48 година - изнела је заменица омбудсмана Снежана Кнежевић, док је Гордана Стефановић тврди да је пракса показала да нисмо спремни да адекватно и равноправно као према осталим грађанима, интервенишемо када су у питању прекид образовања и склапање раних бракова Рома и Ромкиња.

Б. Опрановић

 

Пише:
Пошаљите коментар