heavy intensity rain
10°C
22.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9952
usd
110.9275
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ружић: Кренућемо у реализацију идеје Музеја жртава геноцида

20.07.2022. 13:09 16:33
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД:Министарство просвете ће предузети кораке да реализује иницијативу Музеја жртава геноцида, рекао је данас министар Бранко Ружић и додао да лично подржава идеју да ученици обилазе места ратних страдања у Србији, региону и иностранству, јер ће се, каже, тако допринети развоју свеопште културе сећања у нашем друштву.

Ружић је у писаној изјави за Танјуг рекао да ученицима треба још више приближити збивања из Другог светског рата, посебно о страдању Срба, Рома и Јевреја, као и других недужних жртава рата у НДХ.



"Обиласком Јасеновца, али и свих других локалитета посвећених сећању на жртве ратова, ученици би употпунили и продубили своја знања о усташким и другим злочинима над недужним цивилним жртвама и њиховом страдању. Важно је да то учинимо због будућих генерација", поручио је Ружић, наводи Министарство.



Музеј жртава геноцида упутио је данас инцијативу министру Бранку Ружићу да се обиласци места ратних страдања како у земљи, региону тако и у иностранству, од Теразија до Поларног круга, уврсте у обавезне програме рекреативних настава, студијских путовања и екскурзија основних и средњих школа.



Инцијатива подразумева да се у програм уврсте места страдања цивила и учесника антифашистичке ослободилачке борбе током Другог светског рата, односно стратишта, губилишта, бојишта, меморијалних центара, знаменитих места, просторних културно-историјских целина, спомен-паркова и спомен-подручја, како у Србији тако и у иностранству.



Директор Музеја Дејан Ристић министру просвете је уз иницијативу предложио и списак локација у Србији, БиХ, Црној Гори, Хрватској, Аустрији, Италији, Немачкој, Холандији, Пољској и Норвешкој које би ђаци требало да посете.



Списак укључује локалитете од Теразија, Шапца, Бихаћа, Тјентишта, села Доли, Јасеновца и Мирогоја, преко куће Ане Франк, логора Аушвиц-Биркенау, Mathauzеn до Поларног круга.

Иницијатива да ђаци обилазе стратишта попут Јасеновца, Тјентишта...

БЕОГРАД: Музеј жртава геноцида упутио је данас инцијативу министру просвете, науке и технолошког развоја Бранку Ружићу да се обиласци места ратних страдања као у земљи, региону тако и у иностранству, од Теразија до Поларног круга, уврсте у обавезне програме рекреативних настава, студијских путовања и екскурзија основних и средњих школа.

Инцијатива подразумева, како наводе да се у програм уврсте места страдања цивила и учесника антифашистичке ослободилачке борбе током Другог светског рата, односно стратишта, губилишта, бојишта, меморијалних центара, знаменитих места, просторних културно-историјских целина, спомен-паркова и спомен-подручја како у Србији тако и у иностранству.



Директор Музеја Дејан Ристић министру просвете је уз иницијативу предложио и списак стотинак локација у Србији, БиХ, Црној Гори, Хрватској, Аустрији, Италији, Немачкој, Холандији, Пољској и Норвешкој које би ђаци требало да посете.



Списак укључује локалитете од Теразија, Шапца, Бихаћа, Тјентишта, села Доли, Јасеновца и Мирогоја, преко куће Ане Франк, логора Аушвиц-Биркенау, Mathauzеn до Поларног круга.



Ристић наводи да као матична музејска установа Републике Србије одговорна за неговање културе сећања на жртве геноцида - Србе, Роме и Јевреје на тлу НДХ, као и на све жртве ратних злочина и злочина против човечности почињених у Краљевини Југославији током Другог светског рата, сматрају да је од изузетне важности да сазнања која ученици стичу у редовоној настави треба да буду употпуњена кроз обиласке најзначајнијих локалитета посвећених сећању на жртве терора.



Како оцењују организовање посета местима страдања дало би, такође, подстицај за даље стручно усавршавање наставницима.



Ристић је позвао и све наставнике историје и других предмета да размотре предложене локације, као и нужност њиховог укључивања у програме рекреативне наставе, студијских путовања и екскурзија како би већ наредне школске године више ученика посетило локалитете који подсећају на трагичну судбину цивилног становништва и учесника антифашистичке ослободилачке борбе.

Пише:
Пошаљите коментар